SENIORZE NIE DAJ SIĘ!

 
 
Informacje

Informacje ogólne

Wyłudzanie pieniędzy od osób starszych nie traci na popularności. Na oszustwo najbardziej narażeni są ludzie mieszkający samotnie, bez rodziny. Ludzie w podeszłym wieku najczęściej nie zdają sobie sprawy z zagrożenia i – z typową dla siebie otwartością – chętnie nawiązują kontakty z obcymi.

Mimo ostrzeżeń policji oszuści często są skuteczni.

W 2022 roku okradli blisko 4,4 tys. seniorów. Wpadli nieliczni – sprawcy tylko co piątego takiego przestępstwa – wynika z danych Komendy Głównej Policji.

W 2020 r. miało miejsce 4 tys. oszustw „na wnuczka”, rok później – 2021 r. –  4,1 tys., a w 2022 roku – ponad 3,7 tys. Najwięcej w 2022 roku było ich w Małopolsce oraz w Warszawie i okolicach, i kolejno w woj. śląskim i gdańskim. Najmniej w lubuskim.

W marcu 2023 r., tylko w ciągu jednego dnia łupem naciągaczy padły trzy seniorki z Podhala. Jedna dała im 185 tys. zł, druga 79 tys. zł, kolejna 100 tys. zł.

Dominują ofiary w wieku 81–90 lat oraz 71–80-latkowie – stanowią oni 67 proc. pokrzywdzonych.

Źródło: https://www.rp.pl/przestepczosc/art38425531-polacy-wciaz-daja-sie-oszukiwac-metoda-na-wnuczka

 
 
Info

PAMIĘTAJ!

 ZAWSZE BĄDŹ OSTROŻNY, CZUJNY I PRZEWIDUJĄCY

 POLICJA NIGDY NIE PROSI O PRZEKAZYWANIE PIENIĘDZY LUB KOSZTOWNOŚCI OBCYM OSOBOM ANI POLICJANTOM. JEŻELI OTRZYMASZ TAKI TELEFON BĄDŹ PEWIEN, ŻE DZWONI OSZUST

 JEŚLI KTOŚ TELEFONICZNIE PROSI CIĘ O PIENIĄDZE I MASZ WĄTPLIWOŚCI Z KIM ROZMAWIASZ SKONTAKTUJ SIĘ Z NAJBLIŻSZYMI LUB POLICJĄ DZWONIĄC POD NUMER 112.

 
 
Informator

Informatory

INFORMATOR – Jak nie dać się oszukać?

Pobierz bezpłatny informator

RAPORT Aktywny Senior

Pobierz bezpłatny raport

 
 
Multimedia

Multimedia i grafika