NA LOTERIE LUB ZALICZKĘ

 

Wiele starszych osób skarży się na handlowców prowadzących sprzedaż towarów na specjalnie przygotowanych pokazach.

W firmach prowadzących tego typu sprzedaż pracują specjalnie wyszkolone osoby. Prezenterzy dobrze znają mentalność ludzi starszych. Duże pokazy handlowe często poprzedzają występy znanych satyryków lub badania „lekarskie”.

Zdarzają się także oszustwa polegające na tym, że sprzedający przekonuje, że wysoka cena podyktowana jest specjalnymi właściwościami produktu.

Taka forma sprzedaży praktykowana jest na rozmaitych pokazach. Trzeba pamiętać o tym, że nikt nikomu nie zabrania wydawania swoich pieniędzy na co chce i jak chce. Jeśli ktoś chce coś kupić za daną kwotę to jest to jego sprawa.

Jednak jeśli decyzja o zakupie została podjęta pod wpływem nieprawdziwych informacji, np. sprzedawca poinformował o specjalnych właściwościach leczniczych danego produktu, popartych badaniami klinicznymi, a w rzeczywistości produkt nie posiada wymienionych atrybutów i nie zostały przeprowadzone żadne badania w tym kierunku, to w tej sytuacji mamy do czynienia z oszustwem.

Sześć najważniejszych zasad rozsądnego seniora-konsumenta:
wg. Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta

  1. Nie kupuj bez namysłu. „Tylko w tych naczyniach ugotujesz obiad 3 razy szybciej” – zanim kupisz, zweryfikuj informacje. Skonsultuj zakup z rodziną, poproś o wyszukanie parametrów oferowanych produktów w internecie. Do UOKiK docierają skargi na wprowadzanie w błąd co do cech oferowanych towarów – produkty nie są warte swojej ceny i nie mają reklamowanych właściwości.
  2. Nie wierz w darmowe prezenty. „Dla każdej osoby atrakcyjny upominek” – uważaj, ponieważ może się okazać, że aby go dostać, będziesz musiał kupić kosztowny produkt, a darmowa wycieczka do miejsca kultu religijnego może być połączona z kilkugodzinną sprzedażą naczyń do gotowania.
  3. Nie daj sobie wmówić, że nie masz prawa. „Nie może pan/pani odstąpić od umowy” –sprzedawca, który tak twierdzi, łamie twoje prawa konsumenckie. Umowa zawarta w domu czy na pokazie to szczególny rodzaj transakcji – w takiej sytuacji masz więcej praw. Pamiętaj: możesz odstąpić od umowy, ale masz na to 14 dni od otrzymania produktu. Wyślij towar na własny koszt za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Oświadczenie o odstąpieniu od umowy nadaj najlepiej osobnym listem, a produkt wyślij w oddzielnej paczce. Formularz odstąpienia od umowy pobierz z naszej strony: www.prawakonsumenta.uokik.gov.pl.
  4. Bądź uważny – nie daj się manipulacji. „Proszę odstąpić od umowy za tydzień, bo będzie już pani, która jest upoważniona do odbioru” – gdy zastosujesz się do takiej instrukcji, może się okazać, że przekroczysz termin na odstąpienie od umowy. Pamiętaj: zawsze zweryfikuj zapewnienia sprzedawcy. Masz 14 dni na rezygnację z zakupów.
  5. Nie ulegaj namowom. „Tylko dziś ten sprzęt jest w wyjątkowej cenie” – pamiętaj, sprzedawcy wykorzystują wiele sztuczek, które mają skłonić cię do kupna produktu, nawet jeżeli go nie potrzebujesz. Jeżeli produkt jest dostępny dziś, będzie w ofercie również jutro. Daj sobie czas na przemyślenie decyzji i skontaktuj się ze sprzedawcą następnego dnia, jeżeli rzeczywiście chcesz kupić dany produkt.
  6. Pamiętaj, nie jesteś sam. Skontaktuj się z rzecznikiem konsumentów lub oddziałem Federacji Konsumentów w swoim miejscu zamieszkania, jeżeli nie wiesz, jak napisać reklamację lub odstąpienie od umowy. Poradę uzyskasz także: telefoniczne pod numerem 801 440 220 (opłata zgodna z cennikiem operatora) w godz. 08:00-18:00 od poniedziałku do piątku lub e-mailowo pod adresem porady@dlakonsumentow.pl. Zdarza się, że osoby starsze, nie mają świadomości, że zawierają umowę z przedsiębiorcą zarejestrowanym w innym kraju. W takich przypadkach bezpłatnie pomaga Europejskie Centrum Konsumenckie, należące do ECC-Net – tel. 22 55 60 118, info@konsument.gov.pl.
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

źródło: https://www.uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=12640