Nowe alerty BIK o niebezpiecznych zjawiskach w cyberprzestrzeni

 
 

16 kwietnia 2024

 
 
portfel

Każdy, kto ma aktywne Alerty BIK, od 15 kwietnia 2024 roku otrzymuje dodatkowe powiadomienie mailowe, ostrzegające o aktualnych atakach ze strony cyberprzestępców – informuje zespół prasowy Biura Informacji Kredytowej.

„Taka wiadomość, choć nie zawsze musi dotyczyć nas bezpośrednio, pomaga wzbudzić czujność o bezpieczeństwo własne, jak również naszych bliskich, znajomych, przyjaciół. Warto wiedzieć, by nie dać się oszukać i nie doświadczyć wyłudzenia kredytu na skradzione dane” – mówi Andrzej Karpiński, Szef Bezpieczeństwa Grupy BIK.

Od 15 kwietnia 2024 r. Biuro Informacji Kredytowej wzmocniło dotychczasowe aktywności w zakresie ochrony przed wyłudzeniami i uruchomił nową usługę – Ostrzeżenia BIK.

Ostrzeżenia BIK to mailowe powiadomienia o różnych niebezpiecznych zjawiskach w cyberprzestrzeni, np. masowych wyciekach danych, metodach kradzieży danych i pieniędzy z wykorzystaniem manipulacji i innych socjotechnik, stosowanych przez oszustów.

W Ostrzeżeniach BIK są wysyłane również informacje o podejrzanych firmach działających na rynku finansowym.

Oprócz informacji o zagrożeniu, BIK wyśle ponadto praktyczne wskazówki, jak prawidłowo reagować i nie dać się oszukać w danej sytuacji.

64% Polaków obawia się wyłudzeń na ich skradzione dane

„Ostrzeżenia BIK to inicjatywa o charakterze edukacyjno-informacyjnym, która powstała z myślą o jeszcze lepszej ochronie konsumentów przed wyłudzeniami na ich skradzione dane. To konkretna porcja  wiedzy o cyberzdarzeniach, niosących liczne zagrożenia, na które jest narażony każdy z nas. Treść maila z BIK w przystępny sposób objaśnia informacje z publicznie dostępnych źródeł,  bieżącego monitoringu BIK o naruszeniach i zagrożeniach, w tym od podmiotów współpracujących, m.in. Zespołów Cyberbezpieczeństwa UKNF i serwisu Niebezpiecznik.pl” – mówi Andrzej Karpiński.

Ostrzeżenia BIK są bezpłatne i trafią w pierwszej kolejności do osób, które już korzystają z Alertów BIK.

„Nowa usługa jest wartością dodaną dla osób, które lubią mieć pod kontrolą swoje finanse, czyli użytkowników Alertów BIK. Wierzymy, że świadomość zagrożeń zmotywuje do aktywnego korzystania z usług BIK chroniących przed wyłudzeniami” – mówi Joanna Charlińska, ekspertka BIK.

Jak wynika z marcowego badania na zlecenie BIK, pt. Cyberbezpieczeństwo Polaków, nadal ponad 64% Polaków obawia się wyłudzeń na ich skradzione dane.

Źródło: https://bank.pl/nowe-alerty-bik-o-niebezpiecznych-zjawiskach-w-cyberprzestrzeni/