Bezpieczny wypoczynek: ochrona tożsamości i mienia podczas wakacji

 
 

28 czerwca 2023

 
 
portfel

Wakacje to czas, kiedy możemy odpocząć od pracy i codzienności. Jednak nie powinniśmy zapominać, że złodzieje nie biorą urlopu – działają cały rok, dlatego warto przestrzegać kilku zasad, aby uniknąć problemów i cieszyć się spokojnym wypoczynkiem. Poniżej znajdziesz kilka porad, jak zabezpieczyć swoją tożsamość podczas wakacyjnego wypoczynku:

  1. Nie eksponuj wartościowych rzeczy, takich jak pieniądze, dokumenty czy telefony. Lepiej trzymaj je w bezpiecznym miejscu, np. w sejfie w hotelu lub w kieszeni zamykanej na zamek.
  2. Nie noś kart bankowych razem z zanotowanym numerem PIN – ten numer po prostu trzeba zapamiętać. Sugerujemy też, żeby korzystać z bankomatów tylko w miejscach bezpiecznych i dobrze oświetlonych.
  3. Nie zostawiaj wartościowych rzeczy w samochodzie. To zachęca złodziei do kradzieży. Lepiej trzymaj je w bezpiecznym miejscu, np. w hotelowym sejfie.
  4. Torbę lub saszetkę zawsze noś zamkniętą, a jeżeli chowasz portfel do kieszeni spodni – używaj tych przednich.
  5. Podczas podróży zawsze pilnuj swojego bagażu. Nie zostawiaj go bez opieki na lotnisku, w pociągu czy autobusie.
  6. Będąc na plaży nie zostawiaj kosztowności bez opieki. Lepiej trzymaj je przy sobie, poproś kogoś, komu ufasz o opiekę, a najlepiej zostaw w sejfie w hotelu.
  7. Noś klucze do mieszkania w innym miejscu niż dokumenty, gdzie widać Twój adres. Unikniesz w ten sposób kłopotów, gdyby klucze uległy zgubieniu lub kradzieży.

Co zrobić w przypadku utraty dokumentów?

  • Zastrzec dokumenty w banku. Najłatwiej to zrobić w swoim oddziale osobiście, a w wielu bankach także telefonicznie pod numerem 828 828 828. Kto nie ma rachunku, może iść do banku przyjmującego zastrzeżenia od wszystkich (lista banków). Można także skorzystać z www.bik.pl (jeżeli ktoś miał tam założone wcześniej konto na utracony dokument).
  • Zgłosić się do najbliższej jednostki policji. Należy to zrobić tylko, jeżeli dokumenty zostały utracone w wyniku przestępstwa (np. kradzież).
  • Zawiadomić gminę lub placówkę konsularną. Udajemy się tam w celu wyrobienia nowego dokumentu.

Co robić, gdy zgubisz swoją kartę płatniczą?

Jeśli zgubisz swoją kartę płatniczą, natychmiast skontaktuj się z bankiem, aby zgłosić jej utratę. W większości przypadków banki oferują specjalny numer telefonu, który można zadzwonić, aby dokonać zastrzeżenia. W Polsce istnieje uniwersalny numer (+48) 828 828 828, który jest dostępny przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. Dzięki niemu możesz zgłosić utratę karty z dowolnego miejsca na świecie, a koszt połączenia zależy od taryfy operatora. Pamiętaj, że natychmiastowe zastrzeżenie karty po zgubieniu jest kluczowe, aby uniknąć niepożądanych transakcji i utraty środków.

Pamiętaj, że ochrona swojej tożsamości podczas wakacji jest bardzo ważna. Dzięki powyższym radom unikniesz niepotrzebnych kłopotów i będziesz mógł cieszyć się wypoczynkiem w pełni.

 

www.dokumentyzastrzezone.pl © ZBP. Wszystkie prawa zastrzeżone.