System Zastrzegania Kart dostępny w języku ukraińskim

 
 

6 kwietnia 2022

 
 
portfel

Dzięki zaangażowaniu i współpracy Związku Banków Polskich oraz Narodowego Banku Polski powstał System Zastrzegania Kart, który umożliwia obywatelom Ukrainy skuteczną ochronę swoich finansów. System w języku ukraińskim dostępny jest pod numerem (+48) 828 828 828, a o jego funkcjonowaniu można przeczytać na stronie www.zastrzegam.pl.

Obywatele Ukrainy, którzy przybywają do Polski i zakładają konta w polskich bankach, powinni zadbać o bezpieczeństwo swoich danych i finansów. Z myślą o nich, banki uruchomiły specjalną infolinię w języku ukraińskim oraz stronę internetową do zastrzegania kart bankowych.

Międzybankowa infolinia czynna jest całą dobę, przez siedem dni w tygodniu pod numerem (+48) 828 828 828. Na dostępnej w języku ukraińskim stronie internetowej www.zastrzegam.pl obywatele Ukrainy mogą znaleźć informacje jak szybko zastrzec zgubioną lub skradzioną kartkę. Zastrzec można wyłącznie kartę wydaną przez polski bank.

Kluczowym elementem systemu jest infolinia IVR, która wykorzystuje technologię rozpoznawania mowy. Po wypowiedzeniu nazwy swojego banku, system głosowy przekierowuje posiadacza karty do właściwej infolinii w celu zastrzeżenia karty.

Pytania, które zadaje system, dotyczą tylko nazwy banku. System nie wymaga podawania danych personalnych takich jak imię i nazwisko czy numer PESEL. Usługa zastrzegania karty jest bezpłatna. Użytkownik ponosi jedynie koszty połączenia telefonicznego — zgodnie z tabelą opłat swojego operatora.

Jak skorzystać z infolinii?

Jeśli zgubisz swoją kartę bądź zostanie Ci ona skradziona, natychmiast podejmij następujące kroki:

  • zadzwoń na numer (+48) 828-828-828,
  • wypowiedz nazwę swojego banku a system przekieruje Cię do niego,
  • odpowiedz na kilka pytań weryfikacyjnych,
  • po weryfikacji Twoja karta zostanie zastrzeżona.

Jeśli dokonamy zgłoszenia utraty karty i zastrzeżemy ją, od tego momentu nie odpowiadamy za transakcje nieautoryzowane, które zostały dokonane z użyciem tej karty.

– mówi dr Przemysław Barbrich ze Związku Banków Polskich.

Dlatego, aby jak najszybciej zastrzec skradzioną lub zagubioną kartę, warto mieć zapisany w telefonie numer infolinii.

Operatorem systemu jest Związek Banków Polskich. System powstał dzięki zaangażowaniu Narodowego Banku Polskiego. Partnerami Systemu są: Plus i Orange.

Więcej informacji o systemie w języku polskim i ukraińskim można znaleźć na stronie: www.zastrzegam.pl.Źródło: Związek Banków Polskich / ZBP