Black Friday: Alior Bank radzi jak nie wpaść w ręce oszustów

 
 

27 listopada 2019

 
 
portfel

Polacy nie mają dostatecznej wiedzy na temat cyberzagrożeń, a przez to nie potrafią się przed nimi skutecznie bronić. Przed zbliżającym się Black Friday konsumenci powinni jednak wzmóc swoją czujność. Podpowiadamy, jak nie paść ofiarą internetowego oszustwa.

Phishing to najpopularniejsze zagrożenie czyhające na użytkownika w sieci. W 2018 roku niemal połowa (44 proc.) wszystkich ataków w internecie odbyła się z wykorzystaniem tej metody. Liczba e-przestępstw rośnie – dane Komendy Głównej Policji wskazują, że w 2018 roku było ich o 100 proc. więcej niż rok wcześniej.

Phishing to metoda oszustwa, w której przestępca podszywa się pod inną osobę lub organizację, aby nakłonić ofiarę do uruchomienia złośliwego oprogramowania lub pozyskać jego dane osobowe. Z roku na rok to zjawisko przybiera na sile.

Tylko w 2018 r. operatorzy z zespołu CERT Polska, monitorującego zdarzenia naruszające bezpieczeństwo sieci, otrzymali ponad 77 tys. zgłoszeń dotyczących tego typu ataków. Działania oszustów przybierają różne postaci.

Sposób na ofiarę

Przestępcy wykorzystują różne metody socjotechniczne, by zachęcić użytkowników do odwiedzenia fałszywej strony lub kliknięcia w link w wiadomość e-mail. Wzbudzają w nich poczucie strachu, empatii, a czasami przymusu, by wymusić szybkie działanie.

Niejednokrotnie na skrzynki mailowe Polaków trafiają wiadomości o chwytliwych tytułach – „Nieuregulowana opłata”, “Pilne”, “Ważne” czy “Zapłać natychmiast”. Takie komunikaty wprawiają potencjalną ofiarę w stan niepokoju i podświadomie wymuszają podjęcie dalszych kroków – opłacenie nieuregulowanej faktury, wykonanie drobnej dopłata za mającą wygasnąć usługę lub przekazanie pieniędzy na konto bliskiej osoby będącej w potrzebie. Oszuści wiedzą, że grając na emocjach ludzi, mogą w łatwy sposób skłonić ich do określonych działań – mówi Wiktor Szymański, ekspert ds. bezpieczeństwa IT Alior Banku.

Więcej