W 2014 r. codziennie blokowano aż 24 próby wyłudzeń kredytów na kradzione dokumenty

 
 

28 stycznia 2015

 
 

Przy pomocy kradzionych dokumentów, w ciągu ostatnich 12 miesięcy, próbowano wyłudzić aż 8,8 tys. kredytów na łączną kwotę 400 milionów złotych. System Dokumenty Zastrzeżone jest jednak coraz bardziej szczelny – w zeszłym roku zastrzeżone bowiem aż 128 tys. dowodów osobistych i paszportów. Związek Banków Polskich opublikował 20. edycję Raportu o dokumentach InfoDOK.

Związek Banków Polskich od kilkunastu lat prowadzi już system do zastrzegania dokumentów tożsamości. Tylko w IV kwartale 2014 r. dzięki niemu udaremniono 2,2 tys. prób wyłudzeń kredytów na kwotę 75 milionów złotych.

„W 2014 r. odnotowaliśmy największą liczbę zastrzeżeń od momentu uruchomienia Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE. Aż 128,1 tys. nowych dokumentów trafiło do międzybankowej bazy danych, a tym samym uniemożliwione zostało ich wykorzystanie do wyłudzenia kredytu” – podkreśla Grzegorz Kondek, Koordynator Kampanii Informacyjnej Dokumenty Zastrzeżone.

Na koniec grudnia 2014 roku wielkość Centralnej Bazy Danych Systemu DZ z dokumentami, które powszechnie służą do potwierdzania tożsamości wynosiła 1,42 mln. sztuk. W ostatnim kwartale odnotowano wzrost bazy o 31,9 tysiąca dokumentów. W całym 2014 roku statystycznie, niezależnie od pory dnia i nocy, do bazy co 4 minuty trafiał nowy dokument.

„Skuteczność systemu pokazuje m.in. regularnie rosnąca liczba blokowanych prób wyłudzeń. W ostatnim kwartale było to 2,2 tys. prób na łączną kwotę 400 mln zł, a w skali siedmiu lat prowadzenia szczegółowych analiz wiemy, że zablokowano aż 54 tys. prób wyłudzeń na łączną kwotę 3 miliardów 75 milionów złotych” – powiedział Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezes Związku Banków Polskich.

System DOKUMENTY ZASTRZEŻONE chroni osoby, które utraciły swoje dokumenty. Skutecznie ogranicza możliwość ich wykorzystania do celów przestępczych popełnianych w imieniu i na szkodę osoby, która je utraciła. Każdy utracony dokument – np. dowód osobisty, paszport czy prawo jazdy – powinniśmy natychmiast zastrzec w banku (nawet, jeżeli nie mamy własnego konta i nigdy nie korzystaliśmy z usług bankowych). Skradziony lub zagubiony dokument, zastrzeżony w jednym banku, poprzez System DZ, natychmiast trafia do wszystkich innych banków oraz do innych firm i instytucji uczestniczących w tym Systemie.

W Polsce podstawowymi dokumentami potwierdzającymi tożsamość są dowody osobiste oraz paszporty. Jednak w praktyce, w tym celu powszechnie stosowane są np. prawa jazdy, książeczki wojskowe lub nawet karty płatnicze, na których wydrukowane jest nasze imię i nazwisko.

Najnowsze wydanie cyklicznego Raportu o dokumentach infoDOK, za IV kwartał 2014 roku znajduje się na stronie: www.DokumentyZastrzezone.pl.

 

www.dokumentyzastrzezone.pl © ZBP. Wszystkie prawa zastrzeżone.