Alert Strażnik Kredytu: Ochrona od BIK

 
 

16 grudnia 2014

 
 

Wielkimi krokami zbliża się Boże Narodzenie, które dla wielu osób łączy się z podróżą w rodzinne strony. Często korzystamy ze środków komunikacji publicznej, a w gorączce przedświątecznej łatwo zgubić portfel czy dokumenty, często zdarzają się też kradzieże. Pierwszą rzeczą jaką wtedy robimy to zablokowanie kart płatniczych w banku. Niestety to nie wszystko co powinno się w takiej sytuacji zrobić.

Należy również pamiętać o zastrzeżeniu utraconych dokumentów w banku, a w przypadku kradzieży należy zgłosić ten fakt również Policji. Odwiedźmy też jak najszybciej najbliższy organ gminy lub placówki konsularnej, aby zawiadomić o utracie dokumentów oraz wyrobić nowe. Na rynku oferowane jest również specjalne narzędzie alertowe, w postaci powiadomień sms, chroniące przed wyłudzeniami kredytów na utracone czy skradzione dokumenty. Warto więc pomyśleć o uruchomieniu takiego alertu, aby mieć pewność, że nikt nie posłuży się w ten sposób naszymi danymi.

O swoje zasoby finansowe należy dbać. Kredyty, karty debetowe i kredytowe są ważne, ale przede wszystkim trzeba pamiętać, jak chronić swoje dane osobowe. Dlaczego? Brak wiedzy w tym zakresie może okazać się bowiem bardzo bolesnym i kosztownym doświadczeniem.

Dzięki Systemowi DOKUMENTY ZASTRZEŻONE w ciągu ostatnich 12 miesięcy udaremniono 8 454 prób wyłudzeń kredytów na łączną kwotę niemal 78 mln zł. Statystyki mówią same za siebie – naprawdę warto chronić swoje dokumenty.

Duża część wyłudzeń jest następstwem kradzieży danych osobowych pochodzących z dowodów osobistych i paszportów. Wykorzystanie tych danych skutkuje dla ich właściciela otrzymywaniem wezwań do zapłaty za usługi i towary, z których nigdy się nie korzystało lub kredytu, o który nigdy nie wnioskowano. Jak możemy ochronić się przed wyłudzeniami? Przede wszystkim nie powinniśmy zostawiać naszego dowodu osobistego, paszportu czy innego dokumentu tożsamości bez naszej kontroli.

Alert Strażnik Kredytu – ochrona przed wyłudzeniami

Warto na bieżąco weryfikować stan naszych zobowiązań. Pomocą, w tym zakresie, służy Alert Strażnik Kredytu, dostępny na portalu Biura Informacji Kredytowej  www.bik.pl oraz w placówkach Poczty Polskiej, w której znajduje się Pocztowa Strefa Finansowa oraz we wszystkich oddziałach Banku Pocztowego. Alert chroni przed próbami wyłudzeń kredytu na nasze dane osobowe. Jak to działa?

BIK wyśle powiadomienie na telefon komórkowy lub e-mail za każdym razem, gdy w BIK pojawi się zapytanie z banku lub SKOK-u o naszą historię kredytową. Jeśli nie składaliśmy żadnych wniosków kredytowych, nic nie kupujemy na raty ani nie poręczaliśmy kredytu, to pojawienie się alertu może oznaczać, że ktoś zgłosił się do banku i próbuje wziąć kredyt na nasze nazwisko.

Alert Strażnik Kredytu to skuteczna metoda na zweryfikowanie bezpieczeństwa własnych kredytów.

Wypróbuj za darmo

Obecnie, na portalu www.bik.pl przez 60 dni można bezpłatnie wypróbować wszystkie oferowane przez BIK produkty, w tym również Alert Strażnik Kredytu. Już w ciągu kilkunastu minut, po zweryfikowaniu tożsamości, można uzyskać dostęp do informacji o tym co wiedzą na nasz temat banki i SKOK-i.
 
* W artykule wykorzystano informacje z „Raport InfoDok – raport o dokumentach III kw.2014r.”