Wirtualny oszust – przestrzegamy przed pochopnym podawaniem danych

 
 

18 lipca 2014

 
 

Zakończyło się żmudne postępowanie prowadzone przez policjantów komisariatu 5 Policji w Krakowie pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Kraków Podgórze dotyczące oszustw i wyłudzania danych osobowych w celu zaciągania kredytów. Podejrzanemu, 37-letniemu Arturowi F., zatrzymanemu do sprawy w lutym br., przedstawiono łącznie 182 zarzuty karne. Obecnie prokurator sporządził akt oskarżenia w jego sprawie. Policjanci przestrzegają przed podawaniem informacji o sobie w Internecie, zwłaszcza nieznanym osobom.

Artur F. wykorzystywał zaufanie osób, które poznał poprzez Internet – (m.in. przez portale randkowe), ale także wcześniejszych znajomych, członków rodziny jak i osoby, które na przykład starały się o pracę w jego firmie (część osób zwiedziona została perspektywą obiecywanych przez sprawcę prowizji z wygranych w pokera poprzez portale internetowe). Wykorzystując chęć podjęcia pracy przez różne osoby, nie tylko pozyskiwał ich pełne dane osobowe, ale również nalegał na założenie rachunków bankowych, których numery również były mu przekazywane pod pretekstem dopełnienia obowiązków formalno- finansowych w „nowej” firmie. Posiadając takie dane zaciągał następnie w oparciu o nie pożyczki (na jedną z osób zaciągnął lub próbował zaciągnąć 12 pożyczek). Nie kusił się  na wielotysięczne kwoty, pożyczki opiewały na drobne kwoty pieniędzy – kilkusetzłotowe.

Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komisariatu Policji V w Krakowie i Prokurator z Prokuratury Rejonowej dla Krakowa Podgórza w Krakowie, pracując przy tej sprawie, sprawdzić musieli skrupulatnie wiele informacji istotnych dla poznania mechanizmów działania sprawcy jak i skali dokonywanych przez niego oszustw. Konieczne było przeanalizowanie zgłoszeń, jakie napływały do jednostek Policji w różnych miejscach w kraju. Wiadomo już, że 37 – latek wykorzystywał ten sposób osoby z terenu całej Polski.

Zebrany w tej sprawie obszerny materiał dowodowy pozwolił na rozliczenie karne mężczyzny ze 182 czynów (zarówno dokonania jak i usiłowania popełnienia oszustwa).

Przestrzegamy przed zbyt łatwowiernym przekazywaniem swoich danych osobowych za pomocą sieci internetowej i korzystaniem z okazji do łatwego zarobku – trzeba dokładnie analizować warunki podawane przez osobę oferująca zatrudnienie.

Źródło: www.policja.pl