Fałszywy krewny trafił za kratki

 
 

27 maja 2014

 
 

Kolejną osobę podejrzaną o oszustwo metodą „na wnuczka” zatrzymali mokotowscy policjanci z wydziału kryminalnego. Z informacji funkcjonariuszy wynika, że Daniel Z. podał się najpierw za krewnego 78-letniej kobiety, a potem również za funkcjonariusza i nakłonił ją do przekazania 20 tys. złotych. 21-latek został już tymczasowo aresztowany przez sąd. Grozi mu kara do 8 lat więzienia.

Kryminalni rozpracowali kolejną sprawę, gdzie ofiarą oszustów padła starsza osoba. Jak ustalili policjanci, do 78-latki zadzwonił najpierw mężczyzna, który podał się za jej krewnego i poprosił o pilną pożyczkę na zakup mieszkania. Kilka dni później skontaktowała się z nią kolejna osoba, twierdząc, że policja wie o planowanym oszustwie i planuje zorganizować zasadzkę, dlatego prosi o pomoc w ujęciu fałszywych krewnych. Rozmówca ma wykonywać wszystkie polecenia „kuzyna” i dzięki temu przestępcy zostaną zatrzymani, a pieniądze zwrócone. Starsza pani przekonana, że pomaga funkcjonariuszom, przekazała oszustowi 20 tys. złotych.

Dzięki pracy operacyjnej kryminalnych zatrzymano osobę podejrzewaną o to przestępstwo. Daniel Z. wpadł w ręce policjantów w pobliżu miejsca zamieszkania. Dalsze działania policjantów z wydziału dochodzeniowo-śledczego doprowadziły do tego, że  21-latek usłyszał zarzut oszustwa. Teraz funkcjonariusze sprawdzają, czy mężczyzna nie ma związku z podobnymi przestępstwami. Prokurator wystąpił z wnioskiem o jego tymczasowe aresztowanie, do którego sąd się przychylił. Sprawcy oszustwa grozi kara do 8 lat więzienia.

Źródło: www.policja.pl