Czterech fałszywych „wnuczków” zatrzymanych

 
 

9 kwietnia 2014

 
 

Płońscy kryminalni ustalili dane czterech osób podejrzanych o oszustwa metodą „na wnuczka”. Zatrzymani to mieszkańcy Warszawy, działający prawdopodobnie na terenie całego województwa mazowieckiego. Dwóch podejrzanych trafiło już do aresztu.

W ostatnim czasie na terenie Płońska doszło do kilku prób wyłudzeń pieniędzy. Sprawcy dzwonili głównie do starszych osób i podając się za wnuczka lub policjanta, mówili o wypadkach osób najbliższych lub ich kłopotach finansowych. Próbowali nakłaniać swoich rozmówców do „pożyczania” im pieniędzy.

W połowie marca ofiarą oszustów padła 51-letnia mieszkanka Płońska. Do jej miejsca pracy zadzwonił mężczyzna podający się za jej siostrzeńca. Znał on szczegóły dotyczące jej rodziny i kobieta była przekonana, że rozmawia z tym, za kogo się podawał. W rozmowie oszust oświadczył, że potrzebuje kilku tysięcy złotych na załatwienie ważnej transakcji, gdyż bez nich może stracić bardzo dużą kwotę pieniędzy. Przedstawiona przez niego historia wydała się kobiecie na tyle prawdopodobna, że postanowiła mu pożyczyć pieniądze. Po podjęciu oszczędności z banku, wyszła przed budynek, gdzie przekazała je, zgodnie z ustaleniami, koledze „siostrzeńca”, gdyż on sam mógł przyjść dopiero po załatwieniu swojej sprawy. Mężczyzna odbierający pieniądze chwilę z nią rozmawiał i odszedł. Po kilkunastu minutach oczekiwania zaniepokojona kobieta zadzwoniła do swojego siostrzeńca. Okazało się, że ten prawdziwy przebywa za granicą.

W wyniku skutecznych działań podjętych przez płońskich „kryminalnych” ustalono dane czterech młodych mieszkańców Warszawy (16-20 lat) podejrzanych o dokonanie opisanego oszustwa. Wszyscy czterej wpadli w ręce funkcjonariuszy z KRP VII Warszawa pod koniec minionego tygodnia. Zatrzymani usłyszeli już zarzut oszustwa i przyznali się do zarzucanego im czynu. Sąd Rejonowy w Płońsku wobec dwóch z nich zastosował środek zapobiegawczy w postaci dwumiesięcznego aresztu.

Sprawa ma charakter rozwojowy. Z ustaleń wynika, że zatrzymani  w ten sam sposób działali nie tylko na terenie Płońska ale całego województwa mazowieckiego. Policjanci będą analizowali inne, podobne sprawy.

Żródło: www.policja.pl