Utraciłeś kartę? Dzwoń pod jeden numer 828 828 828!

 
 

22 stycznia 2014

 
 

Jeden, wspólny numer do zastrzegania kart płatniczych działa. Klienci banków, którzy utracą swoją kartę mogą ją zablokować dzwoniąc pod 828 828 828. Numer działa przez całą dobę, zarówno w Polsce jak i poza granicami kraju. Uruchomienie linii to kolejny krok w rozbudowie systemu wymiany informacji. Bliźniaczy system, do zastrzegania dokumentów tożsamości, jest cały czas rozwijany. Dzięki niemu tylko w IV kwartale 2013 r. udaremniono próby wyłudzenia kredytów na 80 milionów złotych – wynika z najnowszej 16. Edycji raportu InfoDok

infodok.szk.reklama.200x

System Zastrzegania Kart został uruchomiony 1 stycznia 2014 roku przez Związek Banków Polskich. Jest to narzędzie, które pozwala na szybkie i efektywne zastrzeganie skradzionych lub zagubionych kart płatniczych. Wystarczy zadzwonić pod bardzo łatwy do zapamiętania numer telefonu: 828 828 828. Start tego projektu to kolejny krok w rozbudowie systemu wymiany informacji i wzmacnianiu bezpieczeństwa bezgotówkowego obrotu gospodarczego.

pietraszkiewicz.krzysztof.01.100x„Uruchomienie systemu zastrzegania kart to bardzo ważny moment dla wszystkich klientów banków. Dzięki niemu w szybki i łatwy sposób możliwe jest zastrzeżenie karty w przypadku jej kradzieży lub zagubienia. Takim sytuacjom zawsze towarzyszy stres, chodzi przecież o bezpieczeństwo naszych środków finansowych, stąd zdecydowaliśmy się wprowadzić łatwy do zapamiętania numer 828 828 828, zachęcam do jak najszybszego zapisania go w telefonie komórkowym.”

Krzysztof Pietraszkiewicz

Prezes Związku Banków Polskich

Związek Banków Polskich od kilkunastu lat prowadzi już system do zastrzegania dokumentów tożsamości. Tylko w IV kwartale dzięki niemu udaremniono próby wyłudzeń kredytów na kwotę 80 milionów złotych.

Na koniec grudnia 2013 roku wielkość Centralnej Bazy Danych Systemu DZ z dokumentami, które powszechnie służą do potwierdzania tożsamości wynosiła 1,29 mln. sztuk. W ostatnim kwartale odnotowano wzrost bazy o 33,4 tysiąca dokumentów.  W całym 2013 roku statystycznie, niezależnie od pory dnia i nocy, do bazy co 4,5 minuty trafiał nowy dokument.

kondek.grzegorz.04.100x150„System DOKUMENTY ZASTRZEŻONE i prowadzona od 2008 roku społeczna kampania informacyjna to znakomity przykład partnerstwa publiczno-prawnego. M.in. dzięki codziennym działaniom Policji i rozwojowi bankowego systemu zastrzegania kradzionych i zgubionych dokumentów tożsamości w Polsce regularnie spada poziom przestępczości. Nadal zdarzają się próby wyłudzeń na wysokie kwoty, w IV kwartale 2013 roku aż 16 takich przypadków dotyczyło kwot powyżej 1 miliona złotych.”

Grzegorz Kondek

Koordynator Kampanii Informacyjnej Dokumenty Zastrzeżone.

System DOKUMENTY ZASTRZEŻONE chroni osoby, które utraciły swoje dokumenty. Skutecznie ogranicza możliwość ich wykorzystania do celów przestępczych popełnianych w imieniu i na szkodę osoby, która je utraciła. Każdy utracony dokument – np. dowód osobisty, paszport czy prawo jazdy – powinniśmy natychmiast zastrzec w banku (nawet, jeżeli nie mamy własnego konta i nigdy nie korzystaliśmy z usług bankowych). Skradziony lub zagubiony dokument, zastrzeżony w jednym banku, poprzez System DZ, natychmiast trafia do wszystkich innych banków oraz do innych firm i instytucji uczestniczących w tym Systemie.

W Polsce podstawowymi dokumentami potwierdzającymi tożsamość są dowody osobiste oraz paszporty. Jednak w praktyce, w tym celu powszechnie stosowane są np. prawa jazdy, książeczki wojskowe lub nawet karty płatnicze, na których wydrukowane jest nasze imię i nazwisko.

Najnowsze wydanie cyklicznego Raportu o dokumentach infoDOK, za IV kwartał 2013 roku znajduje się na stronie internetowej:www.DokumentyZastrzezone.pl