Rekordowo wysoka liczba zastrzeganych dokumentów złodzieje mieli najwyraźniej pracowite wakacje

 
 

21 października 2013

 
 

Po trzecim kwartale 2013 r. wielkość Centralnej Bazy Danych Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE z dokumentami, które w powszechnym obrocie służą do potwierdzania tożsamości, wzrosła do 1,26 mln sztuk. W ostatnim kwartale odnotowano zatem wzrost bazy o 34 325 dokumentów – jest to najwyższy wzrost bazy od początku prowadzenia badań i publikacji raportu infoDOK, a dotychczasowy rekord pobity został o ponad 8%.

kondek.grzegorz.04.100x150

„34 tys. zastrzeżonych dokumentów w kwartale przekłada się na ponad 370 dokumentów dziennie. Oznacza to, że niezależnie od dnia tygodnia oraz pory dnia i nocy, co 4 minuty do bazy kradzionych i zgubionych dokumentów trafia jakiś dowód osobisty lub paszport.

Grzegorz Kondek
Koordynator Kampanii Informacyjnej Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE

Łączna kwota udaremnionych prób wyłudzeń kredytów w III kwartale 2013 r. wyniosła 69,7 mln złotych (średnio 750 tys. zł dziennie) – wynika z 11. edycji raportu InfoDOK przygotowanego przez Związek Banków Polskich.

Najwyższą próbą wyłudzenia była kwota 11,8 mln złotych (woj. pomorskie). To druga co do wielkości kwota, jaką próbowano ukraść w tym roku (tegoroczny rekord to 12,2 mln zł z kwietnia – również w woj. pomorskie).

W I kwartale odnotowano 1 605 prób wyłudzeń. To liczba, która oznacza kontynuację wzrostowego trendu obserwowanego od roku. Wynik taki niebezpiecznie zbliża się do średniej 1,8 tys. prób kwartalnie z całego okresu badania, choć nadal daleko do rekordowego pod tym względem III kwartału z 2008 r. – wtedy takich prób odnotowano aż 2 412.

pietraszkiewicz.krzysztof.01.100x

„Od 2008 roku odnotowaliśmy łącznie ponad 41 tys. prób wyłudzeń kredytów na łączną kwotę 2,1 miliarda zł. Jak zawsze podkreślamy jednak, że liczba oszustw poza systemem bankowym jest wielokrotnie wyższa, co pokazują policyjne statystyki. To właśnie dlatego stale rozbudowujemy bazę Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE i poszerzamy krąg firm i instytucji z niej korzystających.

Krzysztof Pietraszkiewicz
Prezes Związku Banków Polskich

Najnowsze wydanie cyklicznego Raportu o dokumentach infoDOK, za III kwartał 2013 roku znajduje się na stronie internetowej: www.DokumentyZastrzezone.pl


System DOKUMENTY ZASTRZEŻONE chroni osoby, które utraciły swoje dokumenty. Skutecznie ogranicza możliwość ich wykorzystania do celów przestępczych popełnianych w imieniu i na szkodę osoby, która je utraciła.Każdy utracony dokument – np. dowód osobisty, paszport czy prawo jazdy – powinniśmy natychmiast zastrzec w banku (nawet, jeżeli nie mamy własnego konta i nigdy nie korzystaliśmy z usług bankowych). Skradziony lub zagubiony dokument, zastrzeżony w jednym banku, poprzez System DZ, natychmiast trafia do wszystkich innych banków oraz do innych firm i instytucji uczestniczących w tym Systemie.

W Polsce podstawowymi dokumentami potwierdzającymi tożsamość są dowody osobiste oraz paszporty. Jednak w praktyce, w tym celu powszechnie stosowane są np. prawa jazdy, książeczki wojskowe lub nawet karty płatnicze, na których wydrukowane jest nasze imię i nazwisko. Z tego powodu w podawanych w Raporcie InfoDOK danych o zastrzeżeniach uwzględniane są także te dokumenty. Samych dowodów osobistych i paszportów w bazie danych Systemu DZ znajduje się obecnie 918 550 szt.

 

www.dokumentyzastrzezone.pl © ZBP. Wszystkie prawa zastrzeżone.