Akt oskarżenia przeciwko grupie oszustów

 
 

4 lipca 2013

 
 

Kryminalni z komendy miejskiej w Toruniu zakończyli trwające kilka miesięcy postępowanie w sprawie oszustw „na wnuczka”. Policjanci przedstawili podejrzanym łącznie 31 zarzutów. Zebrany przez śledczych materiał dowodowy przeciwko czterem podejrzanym trafił do prokuratury z wnioskiem o zatwierdzenie aktów oskarżenia.

 

Pod koniec 2012 roku policjanci z Torunia zaczęli otrzymywać zgłoszenia o oszustwach metodą „na wnuczka”. Sprawcy działali zawsze w ten sam sposób. Dzwonili do przypadkowych osób i przedstawiali się za członka rodziny pilnie potrzebującego gotówki. W każdym przypadku pożyczkę miał odebrać zaufany kolega. Sprawą zajęli się toruńscy kryminalni.

W lutym br. na podstawie uzyskanych informacji funkcjonariusze zatrzymali czterech podejrzanych. Mężczyźni w wieku od 24 do 33 lat zostali tymczasowo aresztowani. Jak ustalili policjanci, grupa działała głównie na terenie Torunia, jednak w dwóch przypadkach próbowali oni wyłudzić pieniądze od mieszkańców Kowalewa Pomorskiego i Złotoryi.

Zgromadzony przez kryminalnych materiał dowodowy w sprawie pozwolił na przedstawienie 4 zarzutów wyłudzenia łącznie kilkudziesięciu tysięcy złotych oraz 25 usiłowań oszustw. 26-latek oraz jego o rok starszy wspólnik dodatkowo usłyszeli zarzuty posiadania narkotyków. Materiały trwającego kilka miesięcy postępowania trafiły do prokuratury w wnioskiem o zatwierdzenie aktów oskarżenia. Mężczyznom grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Źródło: www.policja.pl