Wyłudzali kredyty na podstawie fałszywych dokumentów – zostali zatrzymani

 
 

21 czerwca 2013

 
 

Policjanci stołecznego wydziału do walki z przestępczością gospodarczą, realizując sprawę z 2011 roku, zakończyli postępowanie dotyczące wyłudzeń wielomilionowych kredytów na podstawie sfałszowanych dokumentów. Zarzuty w tej sprawie usłyszało 15 osób. Jedna z nich, Robert G., dodatkowo odpowie za posiadanie narkotyków. Został on też tymczasowo aresztowany.

Sprawa swój początek miała w kwietniu 2011 roku. Wtedy to w wydziale do walki z przestępczością gospodarczą KSP powołano grupę śledczą mającą rozwikłać sprawę wielomilionowych wyłudzeń kredytów na szkodę kilkunastu banków.

Policjanci ustalili, że jedną z osób współodpowiedzialną za zorganizowanie przestępstwa jest wcześniej notowany i karany za oszustwa, rozboje i nielegalne posiadanie broni Robert G. Mężczyzna został zatrzymany we wrześniu 2012 roku. Wpadł podczas zasadzki zorganizowanej przy współpracy wydziału realizacyjnego KSP na parkingu w miejscu swojego zamieszkania.

W trakcie przeszukania mieszkania należącego do Roberta G. policjanci znaleźli i zabezpieczyli oryginały kilkunastu umów kredytowych jednego z banków, kserokopie dokumentów tożsamości innych osób, harmonogramy spłat, korespondencję z instytucji finansowych kierowana na nazwiska innych osób, 550 tysięcy złotych, a także kokainę.

Policjanci ustalili, że część osób, których nazwiska widniały na dokumentacji kredytowej, nigdy nie zaciągała zobowiązań kredytowych. Zebrane przez funkcjonariuszy informacje doprowadziły również do ustalenia innych osób zamieszanych w przestępczy proceder.

Prokurator przedstawił zarzuty wielomilionowych oszustw dokonanych na podstawie sfałszowanych dokumentów 15 osobom. Dodatkowo Robert G. będzie odpowiadał za posiadanie narkotyków.

Decyzją sądu Robert G. na wniosek prokuratora został tymczasowo aresztowany. W stosunku do pięciu osób zastosowano dozór policyjny, a dwóch poręczenie majątkowe.

Pod koniec maja tego roku Prokuratura Okręgowa Warszawa Praga w sprawie tych osób skierowała do sądu akt oskarżenia.

Oszustwo kredytowe zagrożone jest karą do 5 lat pozbawienia wolności.

Źródło: www.policja.pl