Nie dali się oszukać

 
 

13 maja 2013

 
 

Wczoraj na terenie Lublina doszło do 11 prób wyłudzenia pieniędzy metodą „na wnuczka”. Żadna z osób odbierająca telefon, nie dała się oszukać. Cieszy to, że mieszkańcy dzięki wielokrotnym ostrzeżeniom, akcjom profilaktycznym i komunikatom m.in. Policji, za sprawą informacji podawanych przez środki masowego przekazu, mają coraz większą świadomość czyhających na nich zagrożeń.

 Do prób wyłudzenia pieniędzy metodą „na wnuczka” doszło wczoraj na terenie Lublina. Sprawcy podjęli łącznie 11 takich prób dzwoniąc do mieszkańców na ul. Króla Rogera, Szpinalskiego, Krańcową, Gorską, Cichą, Przyjaźni, Sekutowicza, Lotniczą oraz Łęczyńską. Oszuści, zgodnie ze znaną metodą działania dzwonili do osób w starszym wieku i próbowali wykorzystać ich ufność podając się za członków rodziny i pod pretekstem wypadku lub innego zdarzenia losowego prosili o pieniądze.

Za sprawą wielokrotnych komunikatów i ostrzeżeń Policji, akcji prewencyjnych, bezpośrednich rozmów z seniorami, za sprawą informacji przekazywanych poprzez środki masowego przekazu mieszkańcy mają coraz większą świadomość i są bardziej czujni. Jak wiadomo ostrzeżeń jednak nigdy nie jest za dużo, dlatego po raz kolejny przypominamy i radzimy jak nie dać się oszukać:

1. Najprostszą metodą by ustrzec się przed tego rodzaju oszustwem jest zachowanie ostrożności. Kilka prostych pytań zadanych dzwoniącemu z prośbą o wsparcie finansowe pomoże upewnić się, że mamy do czynienia z członkiem rodziny.
2. Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz.
3. Bądź ostrożny gdy osoby, których nie rozpoznajesz telefonicznie podają się za krewnych, lub ich znajomych.
4. Zawsze potwierdzaj „prośbę o pomoc” kontaktując się osobiście lub telefonicznie.
5. Gdy ktoś dzwoni w takiej sprawie i pojawia się zagrożenie, którego nie można sprawdzić, koniecznie zawiadom Policję (nr 112 lub 997).

Źródło: www.policja.pl

 

www.dokumentyzastrzezone.pl © ZBP. Wszystkie prawa zastrzeżone.