Raport infoDOK: Ponad 1,3 tys. prób wyłudzeń kredytów w I kwartale 2013 r.

 
 

23 kwietnia 2013

 
 

W I kwartale 2013 r. Polacy zastrzegli 24 tysiące utraconych dokumentów tożsamości. W Systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE jest już 1,2 mln rekordów. W ciągu ostatnich trzech miesięcy 1 362 razy próbowano wyłudzić kredyty na łączną kwotę 63,9 miliona złotych. W porównaniu do I kwartału 2012 roku, kiedy takie próby opiewały na 85,7 mln złotych, stanowi to spadek o 25% – wynika z 13. edycji Raportu InfoDOK, przygotowywanego przez Związek Banków Polskich.

 

Grzegorz Kondek, Koordynator Kampanii Informacyjnej Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE.„Warto podkreślić, że ostatni kwartał wpisuje się w generalny, bardzo pozytywny trend widoczny od dwóch lat. Regularnie maleje liczba oraz łączna suma kwot, jakie próbuje się wyłudzać w bankach. W ostatnich miesiącach odnotowano tylko 1 362 prób wyłudzeń – tym samym jest to drugi najniższy wynik w całej historii badania”

Grzegorz Kondek
Koordynator Kampanii Informacyjnej Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE.

 

kdz.infodok.2013.q1.wykres.600x274

Na koniec marca 2013 roku wielkość Centralnej Bazy Danych Systemu DZ z dokumentami, które powszechnie służą do potwierdzania tożsamości wynosiła prawie 1,2 mln. sztuk. W ostatnim kwartale odnotowano wzrost bazy o 24 tysiące szt. Codziennie do systemu trafia ponad 300 dokumentów.

Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezes Związku Banków Polskich

„Dzięki coraz powszechniejszej praktyce szybkiego zastrzegania utraconych dokumentów w bankach, wykorzystywanie cudzej tożsamości do wyłudzenia kredytu jest zdecydowanie trudniejsze. Pamiętajmy, że liczba oszustw poza systemem bankowym jest nadal wielokrotnie wyższa niż tych, które dotyczą samych banków. Dlatego stale rozbudowujemy bazę Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE i zachęcamy kolejne firmy i instytucje spoza sektora bankowego do korzystania z tych rozwiązań”

Krzysztof Pietraszkiewicz
Prezes Związku Banków Polskich

 

 

System DOKUMENTY ZASTRZEŻONE chroni osoby, które utraciły swoje dokumenty. Skutecznie ogranicza możliwość ich wykorzystania do celów przestępczych popełnianych w imieniu i na szkodę osoby, która je utraciła. Każdy utracony dokument – np. dowód osobisty, paszport czy prawo jazdy – powinniśmy natychmiast zastrzec w banku (nawet, jeżeli nie mamy własnego konta i nigdy nie korzystaliśmy z usług bankowych). Skradziony lub zagubiony dokument, zastrzeżony w jednym banku, poprzez System DZ, natychmiast trafia do wszystkich innych banków oraz do innych firm i instytucji uczestniczących w tym Systemie.

W Polsce podstawowymi dokumentami potwierdzającymi tożsamość są dowody osobiste oraz paszporty. Jednak w praktyce, w tym celu powszechnie stosowane są np. prawa jazdy, książeczki wojskowe lub nawet karty płatnicze, na których wydrukowane jest nasze imię i nazwisko.

Najnowsze wydanie cyklicznego Raportu o dokumentach infoDOK, za I kwartał 2013 roku znajduje się na stronie internetowej: www.DokumentyZastrzezone.pl

 

www.dokumentyzastrzezone.pl © ZBP. Wszystkie prawa zastrzeżone.