Fałszywy wnuczek w rękach policji

 
 

28 lutego 2013

 
 

Policjanci z Gdyni zatrzymali 20-letniego mieszkańca Warszawy w momencie odbierania pieniędzy od pokrzywdzonego, który był przekonany, że w ten sposób pomaga członowi rodziny. Oszust podszywał się pod krewnego mieszkańca Gdyni i prosił o pilną pożyczkę dużej kwoty. Mężczyzna zaalarmował dyżurnego gdyńskiej komendy, który na miejsce przekazania pieniędzy skierował nieumundurowanych funkcjonariuszy. Zatrzymany odpowie za 3 podobne przestępstwa popełnione w Gdyni. Łącznie ukradł w ten sposób ponad 30 tys. złotych. Za oszustwo 20-latkowi grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

26 lutego br. około godziny 16.30 dyżurny gdyńskiej komendy otrzymał informację, że do 66-letniego mieszkańca Gdyni zatelefonował nieznany mężczyzna, podszywający się pod jego krewnego, z prośbą o pilną pożyczkę dużej kwoty. 66-latek umówił się na spotkanie z telefonującym oszustem i o wszystkim powiadomił Policję. Na miejscu zjawili się nieumundurowani funkcjonariusze, którzy zatrzymali 20-letniego mieszkańca Warszawy w chwili próby przyjęcia pieniędzy.

Zatrzymany trafił do policyjnego aresztu. Śledczy pracujący nad tą sprawą ustalili, że oszust ma na swoim koncie jeszcze dwa inne tego typu przestępstwa. Dzień wcześniej okradł w ten sposób 80-letnią kobietę, a w dniu zatrzymania oszukał 78-letnią mieszkankę Gdyni. Łącznie sprawca ukradł ponad 30 tysięcy złotych – policjanci odzyskali część utraconej gotówki. 20-latkowi za oszustwa metodą „na wnuczka” grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. O jego dalszym losie zadecyduje sąd.

Policjanci ostrzegają i apelują o ostrożność i rozwagę w kontaktach z nieznanymi osobami. Gdy ktoś z naszych bliskich potrzebuje pomocy finansowej i telefonicznie prosi o pożyczkę upewnijmy się, że taka potrzeba faktycznie istnieje. Nie przekazujmy żadnych pieniędzy obcym ludziom, podstawianym przez oszustów działających metodą „na wnuczka”. Nie dokonujmy także żadnych przelewów przez bank, zanim nie będziemy mieli całkowitej pewności, że trafią one we właściwe ręce jako pomoc dla krewnych. Stosujmy „zasadę ograniczonego zaufania”, która ma nas strzec przed niebezpieczeństwami i kłopotami!

Źródło: www.policja.pl