Fałszywi wnuczkowie w areszcie

 
 

26 lutego 2013

 
 

Policjanci zatrzymali trzech mężczyzn, którzy oszukiwali metodą na wnuczka. Fałszywy wnuczek dzwonił do potencjalnych ofiar z mieszkania wynajmowanego w województwie śląskim, mówił, że jest w Krakowie i pilnie potrzebuje pieniędzy. Umawiał się z ofiarą, że przyśle po gotówkę zaprzyjaźnioną osobę. Grupa oszukała co najmniej kilka osób, wyłudzając od nich różne kwoty pieniędzy, a ponad 200 osób usiłowano oszukać.

Próby wyłudzenia pieniędzy od potencjalnych ofiar zostały udaremnione przez policjantów z Wydziału do Walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu Komendy Miejskiej Policji w Krakowie, którzy rozpracowali grupę oszustów działających metodą na wnuczka.

Sprawcy wybierali na swoje ofiary osoby starsze, podawali się za krewnych i tak prowadzili rozmowę, że osoba, do której telefonowali odgadywała, że może mieć do czynienia z konkretnym wnuczkiem czy bratankiem.

Członkowie grupy bardzo dobrze maskowali przestępcze działania – charakterystyczne było oddalanie miejsca dokonania oszustwa od miejscowości, w której przebywali: fałszywy wnuczek dzwonił do potencjalnych ofiar w Krakowie z mieszkania wynajmowanego w województwie śląskim. Mówił, że jest w Krakowie, pilnie potrzebuje pożyczyć pieniądze i umawiał się z ofiarą, że przyśle po gotówkę zaprzyjaźnioną osobę.

Po jednej z takich „pożyczek” zatrzymany został pośrednik – 18-letni mężczyzna, a niedługo później jego wspólnicy (mieszkańcy Śląska w wieku 30 i 36 lat), którzy dzwonili do ofiar i umawiali spotkania.

Policjanci ustalili, że fałszywi wnuczkowie oszukali co najmniej kilka osób wyłudzając od nich różne kwoty pieniędzy, a ponad 200 osób usiłowali oszukać. Przedstawione zostały im już zarzuty z art. 286 kk, dwóch mężczyzn tymczasowo aresztowano, wobec trzeciego zastosowano dozór policyjny i poręczenie majątkowe.

Źródło: www.policja.pl