Oszustwa „Na wnuczka” – Ostrzeżmy nasze babcie i dziadków!

 
 

21 stycznia 2013

 
 

W trosce o naszych Seniorów i ich rodziny Związek Banków Polskich oraz Komenda Stołeczna Policji przygotowały specjalny informator „Jak nie paść ofiarą oszustwa metodą „Na wnuczka””. Z roku na rok popularność takich wyłudzeń rośnie. Według policyjnych statystyk, w 2006 roku, w Komendach Wojewódzkich Policji zgłoszono 439 takich przestępstw. W roku 2012 odnotowano ich aż 1 095 (wzrost o 150%).

Metoda „na wnuczka” rozpoczyna się telefonem do uprzednio wyszukanej ofiary. Rozmowa prowadzona jest w taki sposób, aby oszukiwana osoba uwierzyła, że rozmawia z kimś ze swojej rodziny i sama wymieniła jego imię oraz inne dane, pozwalające przestępcom wiarygodnie pokierować dalszą rozmową. Rozmówca informuje, że wydarzyło się coś bardzo złego (np. wypadek lub porwanie) albo pojawiła się wyjątkowa okazja na zarobienie łatwych pieniędzy (np. na giełdzie lub okazyjne kupno mieszkania). Zwraca się wtedy z prośbą o natychmiastową pomoc finansową. Oszust prosi o przygotowanie gotówki i jednocześnie oszust oświadcza, że osobiście nie może przyjechać po pieniądze, więc przyśle po nie swojego zaufanego przyjaciela lub współpracownika. Zdarzają się także prośby o przelew na konto bankowe lub wspólny wyjazd do banku z „przyjacielem” i wypłatę gotówki.

„Oszukiwana osoba jest przekonana, że pomaga rodzinie oddaje swoje oszczędności przestępcom. Ofiarami przestępstw są najczęściej osoby w wieku od 70 lat i starsze. Przestępcy, posługujący się tą metodą, wykorzystując dobroć starszych ludzi, używają różnorodnych sposobów, aby pozbawić ich wszystkich oszczędności życia.” – mówi Grzegorz Kondek koordynator społecznej Kampanii Informacyjnej Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE.

Spośród odnotowanych przestępstw zaledwie 30% zgłoszono jako usiłowania. Dane te wskazują, że zdecydowana część osób oszukanych bądź narażonych na tego rodzaju oszustwa, niestety nie posiada wiedzy o konieczności zgłaszania Policji wszelkich podejrzanych sytuacji: Gdy ktoś do nas dzwoni i pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo należy koniecznie powiadomić Policję (nr tel. 112)!

„Jak przeciwdziałać takim przestępstwom? Uczulać naszych bliskich, że za każdym razem muszą potwierdzić taką prośbę o pomoc, samodzielnie wykonując do nas telefon na znany im numer lub kontaktując się bezpośrednio. Przestępcy w czasie rozmowy telefonicznej robią wszystko, aby zmanipulować rozmówcę i uwiarygodnić siebie jako członka rodziny – dlatego koniecznie trzeba to sprawdzać. Pamiętajmy, że przez telefon nie widzimy z kim naprawdę rozmawiamy.” – dodaje asp. Mariusz Mrozek rzecznik prasowy Komendanta Stołecznego Policji.

Według policyjnych statystyk, w 2006 roku, w Komendach Wojewódzkich Policji zgłoszono 439 takich przestępstw. W roku 2012 odnotowano ich aż 1 095 (wzrost o 150%).

W społeczną kampanię informacyjną prowadzoną przez Komendę Stołeczną Policji oraz Związek Banków Polskich zaangażowali się m.in.: Barbara Zielińska, Katarzyna Żak, Maciej Orłoś i Michał Piela: www.OszustwaNaWnuczka.pl.

Informator opublikowano także na stronach internetowych www.DokumentyZastrzezone.pl oraz wwp.policja.waw.pl.