Raport infoDOK: Rekordzista próbował wyłudzić 20 milionów złotych!

 
 

23 października 2012

 
 

Łączna kwota udaremnionych prób wyłudzeń kredytów w III kwartale 2012 r. to blisko 98 mln złotych (średnio 1,06 mln dziennie). Baza dokumentów zastrzeżonych w systemie bankowym, która skutecznie blokuje takie próby, cały czas dynamicznie rośnie, dziennie zastrzeganych jest ponad 300 dokumentów tożsamości – wynika z 11. edycji raportu InfoDOK przygotowanego przez Związek Banków Polskich.

W ciągu ostatnich trzech miesięcy wzrosły kwoty, których dotyczyły próby wyłudzeń. Trzy miesiące temu nie przekraczały one kilku milionów złotych. Tym razem rekordzista próbował wyłudzić kredyt na kwotę 20 milionów złotych. Jest to najwyższa tego typu próba od ponad 12 miesięcy. W III kwartale bieżącego roku łączna kwota prób wyłudzeń wzrosła o ponad 38 milionów złotych (64%) w porównaniu do II kwartału i wynosi obecnie 97,9 miliona zł.

Grzegorz Kondek, Koordynator Kampanii Informacyjnej Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE.

„System DOKUMENTY ZASTRZEŻONE po raz kolejny pokazał swoją skuteczność. W III kwartale okazji do udowodnienia przydatności systemu było więcej niż we wcześniejszych miesiącach. Odnotowaliśmy zarówno wzrost liczby prób wyłudzeń, jak i łącznej kwoty na jaką opiewały. Co jednak ważne, nadal są to jedne z najniższych wartości w historii.”

Grzegorz Kondek
Koordynator Kampanii Informacyjnej Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE.

W III kwartale odnotowano jedynie 1 539 prób wyłudzeń. To jeden z trzech najniższych wyników w całej historii badania. Obecnie odnotowano o 200 takich prób więcej niż jeszcze trzy miesiące temu, ale w porównaniu do analogicznego okresu zeszłego roku i tak jest to wynik niższy o około 6%.

Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezes Związku Banków Polskich

„Liczba oszustw poza systemem bankowym jest wielokrotnie wyższa niż tych, które dotyczą samych banków. To właśnie dlatego trzeba stale rozbudowywać bazę Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE i poszerzać krąg firm i instytucji z niej korzystających.”

Krzysztof Pietraszkiewicz
Prezes Związku Banków Polskich

Po trzecim kwartale wielkość Centralnej Bazy Danych Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE z dokumentami, które w powszechnym obrocie służą do potwierdzania tożsamości, wzrosła z 1 116 385 do 1 148 216 sztuk. W ostatnim kwartale odnotowano zatem wzrost bazy o 31 831 dokumentów, czyli o ponad 3%. Jest to najwyższy kwartalny wzrost bazy od początku prowadzenia badań i publikacji raportu infoDOK.

Grzegorz Kondek, Koordynator Kampanii Informacyjnej Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE.

„Kradzione dokumenty wykorzystywane są nie tylko do wyłudzania kredytów, ale także do dokonywania zakupów z odroczoną płatnością, kradzieży wypożyczanych przedmiotów, podpisywania umów najmu w celu kradzieży dobytku lub unikania opłat. Dlatego tak ważne jest zastrzeganie utraconych dokumentów w banku. Obecnie zastrzegamy średnio 317 dokumentów dziennie. Dzięki temu ryzyko wyłudzenia naszych pieniędzy zostaje znacząco ograniczone, można też uniknąć wielu problemów związanych z wyjaśnieniem sprawy, gdyby doszło do jakiegoś przestępstwa z wykorzystaniem naszej tożsamości.”

Grzegorz Kondek
Koordynator Kampanii Informacyjnej Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE.

System DOKUMENTY ZASTRZEŻONE chroni osoby, które utraciły swoje dokumenty. Skutecznie ogranicza możliwość ich wykorzystania do celów przestępczych popełnianych w imieniu i na szkodę osoby, która je utraciła.Każdy utracony dokument – np. dowód osobisty, paszport czy prawo jazdy – powinniśmy natychmiast zastrzec w banku (nawet, jeżeli nie mamy własnego konta i nigdy nie korzystaliśmy z usług bankowych). Skradziony lub zagubiony dokument, zastrzeżony w jednym banku, poprzez System DZ, natychmiast trafia do wszystkich innych banków oraz do innych firm i instytucji uczestniczących w tym Systemie.

W Polsce podstawowymi dokumentami potwierdzającymi tożsamość są dowody osobiste oraz paszporty. Jednak w praktyce, w tym celu powszechnie stosowane są np. prawa jazdy, książeczki wojskowe lub nawet karty płatnicze, na których wydrukowane jest nasze imię i nazwisko. Z tego powodu w podawanych w Raporcie InfoDOK danych o zastrzeżeniach uwzględniane są także te dokumenty. Samych dowodów osobistych i paszportów w bazie danych Systemu DZ znajduje się obecnie 807 233 szt.

Najnowsze wydanie cyklicznego Raportu o dokumentach infoDOK, za III kwartał 2012 roku znajduje się na stronie internetowej: www.DokumentyZastrzezone.pl