Bezpieczne pieniądze. Podaj dalej

 
 

22 czerwca 2012

 
 

Narodowy Bank Polski we współpracy z Policją przygotował kampanię informacyjną
„Bezpieczne pieniądze. Podaj dalej”, której celem jest zwiększenie bezpieczeństwa obrotu
pieniężnego w czasie Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA Euro 2012. Chcemy przypomnieć
Polakom, a kibiców i turystów z zagranicy zaznajomić z wizerunkami i zabezpieczeniami
polskich banknotów. Będziemy także informować o zasadach bezpiecznego korzystania z kart
płatniczych i bankomatów – wszystko po to, aby pomóc kibicom ustrzec się przed oszustwami.
Akcja będzie prowadzona przez cały czerwiec we wszystkich miastach zaangażowanych
w organizację turnieju – w Warszawie, Poznaniu, Gdańsku, Wrocławiu oraz Krakowie, a także
na przejściach granicznych, portach lotniczych i dworcach kolejowych.

Podczas turnieju Euro 2012, który rozpocznie się w piątek 8 czerwca, Polskę odwiedzi nawet milion kibiców. Prawie połowa z nich zostanie w naszym kraju dłużej niż jeden dzień. Razem z kibicami będą „podróżowały” ich pieniądze – zarówno gotówka, jak i karty płatnicze. Jak zatem rozpoznać fałszywe banknoty i nie dać się oszukać podczas dokonywania płatności? W tym pomoże kibicom Policja i emitent pieniądza – Narodowy Bank Polski.

Dla wszystkich zainteresowanych przygotowano materiały informacyjne w formie ulotek i broszur, które będą dystrybuowane na przejściach granicznych, lotniskach oraz dworcach. Ponad 500 000 ulotek trafi do miast, w których odbędą się rozgrywki, a kolejnych 50 000 do piłkarskich stref kibica, tzw. FanCampów. Informacje o zabezpieczeniach banknotów dystrybuowane będą również przez wiodące sieci handlowe zlokalizowane w pobliżu boisk i miasteczek piłkarskich. Policja będzie rozprowadzać ulotki na stadionach, w autobusach przewożących kibiców, a także w komisariatach.

Wszystkie publikacje – zarówno w formie papierowej jak i elektronicznej – przygotowano w kilku wersjach językowych – polskiej, angielskiej i rosyjskiej. Informacje te znalazły się również w pakietach dla wolontariuszy oraz przedstawicieli służb mundurowych przygotowanych specjalnie na Euro 2012 przez organizatora mistrzostw – spółkę PL.2012.

Kluczowe informacje o działaniach NBP i Policji znajdują się również na stronie internetowej kampanii www.nbp.pl/BezpiecznePieniadze, z której będzie można wkrótce pobrać aplikację multimedialną prezentującą zabezpieczenia polskich pieniędzy wraz z filmem instruktażowym. Aplikację będzie można pobrać bezpłatnie na urządzenie mobilne (np. telefon lub tablet), w jednej z wybranych wersji językowych. O kampanii oraz aplikacji powiadomią na swoich stronach internetowych także partnerzy wspierający akcję NBP i Policji: Służba Celna, Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji oraz PKP.

Źródło: www.zbp.pl