Oszukiwali metodą „na wnuczka”

 
 

19 marca 2012

 
 

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie zatrzymali dwie osoby podejrzewane o dokonywanie oszustw metodą „na wnuczka”. Tylko od dwóch starszych osób sprawcy mogli wyłudzić około 400 tysięcy złotych. Zatrzymani odpowiedzą za oszustwo i wyłudzenie znacznej kwoty pieniędzy. Grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Nad sprawą pracowali funkcjonariusze wydziału kryminalnego oraz dochodzeniowo – śledczego wchodzący w skład specjalnej grupy zajmującej się zwalczaniem przestępczości oszustów wyłudzających pieniądze od starszych osób.

Szczegółowe przeanalizowanie zgłoszeń, jakie trafiły do małopolskiej Policji pod koniec stycznia i na początku lutego, pozwoliło funkcjonariuszom na wytypowanie potencjalnych sprawców – 29 letniej kobiety i 34 letniego mężczyzny. Zostali oni zatrzymani na terenie Wielkopolski.

Jak ustalili policjanci, oszuści wyłudzili pieniądze od co najmniej dwóch starszych osób – w Krakowie i Oświęcimiu. Za każdym razem działali w ten sam sposób – wybierali na swoje ofiary osoby starsze (w wieku 75- 80 lat). Do wytypowanej osoby dzwoniła kobieta, która tak umiejętnie prowadziła rozmowę, aby dowiedzieć się kilku szczegółów dotyczących krewnych oraz dopasować „scenariusz oszustwa” do uzyskanych informacji. Wiarygodnie przekonywała, że to właśnie ona jest krewną o której myśli rozmówca i po chwili rozmowy prosiła o pożyczkę mówiąc, że znalazła się w trudnej sytuacji życiowej, i ma do spłacenia zaległości finansowe opiewające na dużą kwotę. W jednym przypadku osoba do której telefonowała oszustka przekazała około 30 tysięcy złotych, w drugim – oprócz podobnej kwoty starsza kobieta straciła także kosztowności zdeponowane w banku (bez wahania podjęła depozyt, aby wspomóc rzekomą krewną).

Zatrzymane osoby zostały już przesłuchane, usłyszały zarzuty oszustwa i wyłudzenia znacznej kwoty pieniędzy. Grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Policjanci sprawdzają, czy zatrzymani mogli dopuścić się także innych tego typu przestępstw.

To kolejna grupa oszustów rozbita przez funkcjonariuszy zajmujących się tego typu przestępczością. W grudniu zeszłego roku do aresztu trafiły trzy osoby podejrzewane o wyłudzenie od mieszkańców Małopolski około 300 tysięcy złotych, wcześniej policjanci rozbili grupę mającą na swoim „koncie” wyłudzenie ponad pół miliona złotych od kilkudziesięciu osób w całym kraju.

Apelujemy o rozwagę w sytuacji gdy ktoś dzwoni i prosi nas o pożyczkę. Jeśli chcemy pomóc – upewnijmy się, że pomocy potrzebuje osoba o której myślimy, zatelefonujmy do tej osoby i zapytajmy czy to rzeczywiście ona prosiła nas o pożyczenie pieniędzy. Nie przekazujmy pieniędzy osobom nieznanym.

Źródło: www.policja.pl