Największa próba wyłudzenia w XXI wieku udaremniona przez CBŚ

 
 

23 stycznia 2012

 
 

Współpraca Prokuratury Okręgowej w Poznaniu i Centralnego Biura Śledczego doprowadziła do udaremnienia próby wyłudzenia 250 milionów funtów brytyjskich, z jednego z poznańskich banków. Policjanci zatrzymali łącznie sześć osób narodowości polskiej, ukraińskiej i rosyjskiej zamieszanych w przestępczy proceder. Przejęcie pieniędzy przestępcy chcieli uwiarygodnić zakładając w roku 2011 spółkę o nazwie nawiązującej do jednej ze światowych spółek gazowych.

Prokuratura Okręgowa w Poznaniu i Centralne Biuro Śledcze od kilku miesięcy zajmowały się sprawą dotyczącą próby wyłudzenia milinów funtów. Informacja z 2011 roku, dotycząca potencjalnego przestępstwa na tak olbrzymią kwotę, wydawała się wręcz niewiarygodna. Mimo to śledczy natychmiast zajęli się sprawą, weryfikując każdy kolejny pojawiający się szczegół.

Już niebawem okazało się, że w Poznaniu zarejestrowana została spółka, której nazwa nawiązywała do nazwy jednej ze światowych spółek gazowych, dysponującej olbrzymim kapitałem. W ten sposób przestępcy chcieli uwiarygodnić dalsze swoje poczynania, związane z 250 milionową wypłatą bankowych pieniędzy. Udziałowcami spółki zostali obywatele narodowości polskiej i ukraińskiej. Składając kolejne wymagane w banku dokumenty i zakładając liczne konta, zbliżali się do realizacji milionowego czeku.

Do zatrzymania sześciu osób zamieszanych w przestępczy proceder doszło w minioną środę. Pięciu mężczyzn i kobieta zatrzymanych zostało na placu Wolności w Poznaniu, przed siedzibą banku. Okazało się, że czek opiewający na 250 milionów funtów skradziony był na terenie jednego z państw europejskich. Oszuści chcieli także zrealizować dwa inne sfałszowane czeki, opiewające na 35 tysięcy funtów i milion euro. W toku prowadzonych czynności ustalono, że ta sama grupa przestępcza, w innym poznańskim banku, złożyła wniosek o kredyt na 500 mln euro, gdzie zabezpieczeniem miały być gwarancje jednego z banków brytyjskich. Okazało się, że i te gwarancje zostały sfałszowane.

Źródło: www.policja.pl