140 mln zł – tyle oszuści próbowali wyłudzić z banków w III kwartale 2011 r.

 
 

17 listopada 2011

 
 

W III kwartale 2011 roku udaremniono ponad 1,6 tysiąca prób wyłudzenia kredytów przez osoby posługujące się cudzymi dokumentami tożsamości, na łączną kwotę ponad 140 milionów złotych. Średnia kwota próby wyłudzenia wyniosła aż 33,2 tysiąca złotych – takie wnioski wynikają z siódmej edycji „Raportu o dokumentach infoDOK”, przygotowanego przez Związek Banków Polskich.

Ostatni kwartał potwierdził zjawisko, które obserwujemy od ponad roku. Utrzymuje się stosunkowo wysoki poziom łącznych kwot prób wyłudzeń kredytów, przy zmniejszającej się liczbie podejmowanych prób. Po rekordowo wysokich kwotach z IV kwartału 2010 r. i II kwartału 2011 r. ostatnie trzy miesiące były nieco spokojniejsze, jednak pod względem łącznej kwoty prób wyłudzeń osiągnięto trzeci wynik w historii prowadzonych badań – ponad 140 mln złotych. Jednocześnie zanotowano najmniejszą liczbę prób wyłudzeń kredytów, których było 1 691, co jest wynikiem o 30% mniejszym do rekordowego pod tym względem III kwartału 2008 r.

System DZ chroni osoby, które utraciły swoje dokumenty. Skutecznie ogranicza możliwość ich wykorzystania do celów przestępczych popełnianych w imieniu i na szkodę osoby, która je utraciła.

Na koniec września wielkość Centralnej Bazy Danych Systemu DZ z dokumentami, które w powszechnym obrocie służą do potwierdzania tożsamości wyniosła 1 032 330 sztuk. W ostatnim kwartale odnotowano wzrost bazy o 31 618 dokumentów.

W Polsce podstawowymi dokumentami potwierdzającymi tożsamość są dowody osobiste oraz paszporty. Jednak w praktyce, w tym celu powszechnie stosowane są np. prawa jazdy, książeczki wojskowe lub nawet karty płatnicze, na których wydrukowane jest nasze imię i nazwisko. Z tego powodu w podawanych w Raporcie InfoDOK danych o zastrzeżeniach uwzględniane są także te „dokumenty”. Samych dowodów osobistych i paszportów w bazie danych Systemu DZ znajduje się 692 696 szt.

Kradzione dokumenty wykorzystywane są nie tylko do wyłudzania kredytów, ale także do dokonywania zakupów z odroczoną płatnością, kradzieży wypożyczanych przedmiotów, podpisywania umów najmu w celu kradzieży dobytku lub unikania opłat. Dlatego tak ważne jest zastrzeganie utraconych dokumentów w banku. Dzięki temu ryzyko wyłudzenia naszych pieniędzy zostaje znacząco ograniczone, można też uniknąć wielu problemów związanych z wyjaśnieniem sprawy.

Najnowsze wydanie cyklicznego Raportu o dokumentach infoDOK, za III kwartał 2011 roku znajduje się na stronie: www.DokumentyZastrzezone.pl.