Chciał dostać 406 tys. złotych – sfałszował dokumenty

 
 

14 lipca 2011

 
 

54-letni gdańszczanin chciał otrzymać kredyt hipoteczny na kupno mieszkania w Trójmieście. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że wszystkie dokumenty, które dostarczył, były sfałszowane. Nic się nie zgadzało, nawet jego tożsamość została zmyślona. Został zatrzymany na gorącym uczynku w jednym z bydgoskich hoteli.

Policjanci Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy zatrzymali na gorącym uczynku mężczyznę, który, na podstawie sfałszowanych dokumentów, chciał uzyskać kredyt hipoteczny w wysokości ponad 400 tys. złotych.

Jak wynika z informacji zgromadzonych przez funkcjonariuszy, zatrzymany już od czerwca 2011 r. korespondował z pośrednikiem w sprawie uzyskania kredytu hipotecznego. Chciał kupić mieszkanie w Trójmieście. W miniony wtorek spotkał się w jednym w bydgoskich hoteli z przedstawicielem banku w celu podpisania wniosku kredytowego. Tam, przedstawiając się jako 58-letni Zbigniew J. z Gdańska i posługując się sfałszowanym dowodem osobistym, przedłożył podrobioną umowę przedwstępną na kupno mieszkania w Trójmieście. Dostarczył także historię rachunku oraz zaświadczenie o zatrudnieniu i dochodach, która były równie „prawdziwe”, jak pozostałe dokumenty. Tak przygotowany chciał uzyskać kredyt hipoteczny w wysokości 406 tys. złotych.

Policjanci zatrzymali go w pokoju hotelowym. Nastąpiło to, jak się póżniej okazało, zaraz po złożeniu przez niego podpisu pod wnioskiem adresowanym do banku. Oszustem okazał się 54-letni bezrobotny gdańszczanin. Dziś mężczyzna zostanie doprowadzony do sądu. Prokurator i policjanci wnioskować będą o jego aresztowanie. Grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Teraz śledczy będą ustalać, czy ktoś pomagał podejrzanemu w przygotowaniu nieprawdziwych dokumentów, które w komplecie trafiły do policyjnych magazynów dowodów rzeczowych. Sprawdzą też, czy 54-latek jest sprawcą innych oszustw. Jest to prawdopodobne, ponieważ w trakcie przeszukania mieszkania zatrzymanego policjanci z Gdańska znaleźli inne fałszywe dokumenty tożsamości.

Źródło: www.policja.pl