Ciociu! Pilnie potrzebuje pieniędzy!

 
 

7 lipca 2011

 
 

Policja z Biłgoraja poszukuje oszustów „metodą na siostrzeńca”, którzy w ciągu dwóch dni „naciągnęli” dwie mieszkanki Biłgoraja na pożyczkę pieniędzy. Kobiety w wieku 54 i 79 lat zostały poproszone telefonicznie przez fałszywych siostrzeńców o pilne przelanie pieniędzy na zakup mieszkania w Anglii. Kobiety zostały oszukane łącznie na kwotę niemal 30 000 złotych. Jak się okazało po kontakcie z faktycznymi siostrzeńcami, nie prosili o żadne pieniądze. Apelujemy o rozwagę w kontaktach z nieznajomymi i przypominamy wszystkim o policyjnej kampanii społecznej pod hasłem „Oszustom stop!”

W ciągu dwóch dni do biłgorajskiej jednostki zgłosiły się dwie kobiety oszukane przez osoby podające się za siostrzeńców. Pierwsza z kobiet w wieku 79 lat zawiadomiła, że zadzwonił do niej siostrzeniec i poprosił ją o przelanie pieniędzy w kwocie 9500 złotych do Anglii, których pilnie potrzebował na zakup mieszkania. Kobieta niezwłocznie postanowiła pomóc finansowo siostrzeńcowi i pobiegła do banku. Po przelaniu wskazanej kwoty i potwierdzeniu odebrania skontaktowała się faktycznym siostrzeńcem. Jak się okazało ku zdziwieniu 79-latki mężczyzna mieszka na stałe i pracuje w Krakowie i nie prosił jej o żadne pieniądze.

Z kolei druga kobieta w wieku 54 lat została oszukana w podobny sposób. Prawdziwy siostrzeniec kobiety faktycznie zamieszkiwał w Anglii, co nie zdziwiło 54-latki. Mężczyzna poprosił ciocię o gotówkę, której pilnie potrzebował na zakup mieszkania w Anglii ponieważ dostał okazyjną cenę. Poinformował ciocię, że część pieniędzy pożycza mu kolega ale pozostałej części mu brakuje. Wraz z mężem postanowiła wspomóc w potrzebie siostrzeńca. Przelała mu około 18 000 złotych. Po kontakcie z rodziną siostrzeńca okazało się, że o niczym nie wiedzą.
Policjanci prowadzą czynności zmierzające do ustalenia oszustów. Funkcjonariusze nie wykluczają, że oszustem może być jedna ta sama osoba.

Apelujemy do wszystkich mieszkańców naszego powiatu o rozwagę w rozmowach z osobami nieznajomymi. Pomysłowość i przebiegłość oszustów jest nieograniczona. Pod pozorem nadzwyczajnej okazji, nieszczęścia, podając się za krewnych, pracowników społecznych, urzędników lub funkcjonariuszy publicznych, wprowadzają w błąd swoje ofiary, zyskują ich zaufanie i okradają. Jednocześnie przypominamy o kampanii społecznej pod hasłem „Oszustom stop!”, której celem jest uświadamianie osobom starszym zagrożeń związanych z działalnością przestępców wykorzystujących ludzką ufność, otwartość i szczere intencje. Przedstawiamy również ponownie spot telewizyjny z kampanii, który ma przestrzec przed oszustami.

Źródło: www.kwp.lublin.pl