54 zarzuty dla członków grupy oszukującej na tzw. wnuczka

 
 

17 czerwca 2011

 
 

Kryminalni z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku wspólnie z funkcjonariuszami z Wydziału Dochodzeniowo – Śledczego rozbili grupę przestępczą specjalizującą się w oszustwach starszych osób metodą na tzw. wnuczka. W ręce policjantów wpadło 6 osób, 3 kobiety i 3 mężczyzn w wieku od 21 do 47 lat. Dwóch spośród zatrzymanych mężczyzn przebywało w zakładach karnych, gdzie odbywali karę więzienia za inne wcześniej popełnione przestępstwa.

Jak ustalili policjanci, oszuści w każdym przypadku działali w podobny sposób. Telefonując do starszych osób na terenie Gdańska, Gdyni, Szczecina, Piły i Wrocławia, przedstawiali się jako członkowie rodziny. Najczęściej prosili o pomoc finansową z powodu kłopotów rodzinnych, niekorzystnej sytuacji finansowej lub też wypadku losowego wymagającego natychmiastowego wpłacenia przez nich znacznej kwoty pieniędzy. Po pieniądze zgłaszał się rzekomy przyjaciel członka rodziny i odbierał pieniądze tłumacząc, że przyszedł w zastępstwie, bo ten nie może osobiście ich odebrać z ważnych powodów. W ten sposób wyłudzili od nieostrożnych osób kilkaset tysięcy złotych.

Role w grupie były ściśle określone i podzielone. Kto inny wybierał przyszłe ofiary, kto inny telefonował, wyznaczano także osoby do odbioru pieniędzy.

Zebrany przez funkcjonariuszy materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie oszustom 54 zarzutów popełnienia przestępstwa metodą na tzw. wnuczka. Sąd Rejonowy w Gdańsku przychylił się do wniosku policjantów i wobec zatrzymanych zastosował tymczasowe areszty.

Za przestępstwa, których dopuścili się oszuści grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Funkcjonariusze nadal pracują nad sprawą i nie wykluczają dalszych zatrzymań.

Źródło: www.policja.pl

 

www.dokumentyzastrzezone.pl © ZBP. Wszystkie prawa zastrzeżone.