Zatrzymani z kopiami kilkunastu kart kredytowych

 
 

16 czerwca 2011

 
 

Czujności przechodnia i szybka reakcja policjantów z gdyńskiej drogówki doprowadziły do zatrzymania dwóch mężczyzn, którzy mieli przy sobie kilkanaście kopii kart debetowych i kredytowych oraz gotówkę – 60 tys. złotych. Wpadli zaraz po wypłacie gotówki. Wczoraj, po usłyszeniu zarzutów, mężczyźni zostali aresztowani na trzy miesiące. Grozi im kara pozbawienia wolności nawet do 10 lat.

Do zdarzenia doszło w poniedziałek, 13 czerwca br. około godz. 20:00. Wówczas do policjantów z drogówki, którzy patrolowali rejon centrum miasta, podszedł mężczyzna, który powiedział, że przy jednym z bankomatów kręci się dwóch podejrzanych mężczyzn. Mundurowi natychmiast zaczęli ich szukać. Zauważyli opisanych mężczyzn w okolicach skrzyżowania ul. Pułaskiego i Żeromskiego.

Policjanci wylegitymowali mężczyzn. Podczas kontroli osobistej, mężczyźni wyciągnęli z kieszeni m.in. ręczne miotacze gazu, krótkofalówki, kilkanaście czystych kart płatniczych z paskiem magnetycznym oraz kilkadziesiąt tysięcy złotych.

32-letni mieszkaniec Krakowa oraz młodszy od niego o 3 lata wspólnik z Bydgoszczy byli tak zaskoczeni, że nie stawiali żadnego oporu przy zatrzymaniu. Zostali przewiezieni do najbliższej jednostki policji, a następnie do policyjnego aresztu. Natomiast ujawnione u nich przedmioty zostały zabezpieczone jako dowód.

Pracujący nad tą sprawą śledczy zajęli się zbieraniem dowodów, dzięki którym wczoraj sprawcy usłyszeli zarzuty wypłacenia z bankomatów blisko 54 tys. zł. oraz usiłowania wypłacenia kolejnych 33 tys. zł. Pokrzywdzeni to banki znajdujące się na terenie Stanów Zjednoczonych, Rosji, Mołdawii i Turcji. Wczoraj również decyzją gdyńskiego sądu mężczyźni zostali aresztowani na trzy miesiące.

Dodatkowo policjanci ustalili, że zatrzymani byli już wcześniej notowani. Jeden z nich w lutym tego roku wyszedł z zakładu karnego, gdzie odbywał karę za rozbój.

Sprawa jest rozwojowa, niewykluczone, że zatrzymane osoby dokonały podobnych przestępstw w innych rejonach Polski i zostaną im przedstawione kolejne zarzuty.

Za wprowadzenie w obieg podrobionego środka płatniczego grozi kara pozbawienia wolności do 10 lat. Natomiast za oszustwo – do 8 lat.

Źródło: www.policja.pl