Oszuści działający metodą „na wnuczka” usłyszeli zarzuty

 
 

15 czerwca 2011

 
 

Zakończył się jeden z etapów śledztwa w sprawie grupy działającej metodą na tzw. wnuczka. W ciągu najbliższych dni akt oskarżenia w tej sprawie trafi do sądu. W sumie zatrzymano 12 osób i przedstawiono 61 zarzutów. Jest to efekt pracy policjantów Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie oraz Wydziału V Śledczego Prokuratury Okręgowej w Gorzowie Wlkp. Rozbita grupa działała na terenie całej Polski, a jej łupem padło blisko 400 tys. zł.

Początek sprawy sięga 2009 roku. Wtedy policjanci uzyskali informację od pokrzywdzonych o oszustwie. Następnie pojawiały się kolejne zawiadomienia. Policjanci analizowali posiadane informacje i w krótkim czasie powiązali ze sobą te zdarzenia. Sposób działania sprawców był podobny. Dzwonili oni do pokrzywdzonych, podając się za członków ich rodzin. Podawali wymyślony na potrzeby sytuacji powód, aby przekonać swoje ofiary o tym, że powinny dokonywać przelewu na wskazane przez nich konto. Kiedy ktoś nie miał wystarczającej gotówki, sprawcy instruowali jak możne on uzyskać szybki kredyt. Pieniądze były następnie przelewane przez pokrzywdzonych na konta bankowe.

Sprawy takie nie są łatwe, ponieważ ofiarami najczęściej są osoby starsze, które dość późno informują policję o zdarzeniu. Jednak praca policjantów zaowocowała zatrzymaniem 12 osób. Trzem spośród nich – mieszkańcom Gorzowa Wlkp. – oprócz przestępstwa oszustwa, przedstawiono również zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Wobec tych mężczyzn, jeszcze w roku 2009 oraz 2010 zastosowano środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania. Pozostałe 9 osób to tzw. słupy. Osoby te, w większości przypadków, werbowane były i wykorzystywane do zakładania własnych kont bankowych, na które w późniejszym czasie trafiały pieniądze pochodzące z oszustw dokonanych metodą na tzw. wnuczka.

Łącznie w sprawie ujawniono 23 pokrzywdzonych z terenu całej Polski, a łupem oszustów padło blisko 400 tys. zł.

W ciągu najbliższych dni akt oskarżenia w tej sprawie trafi do sądu.

Żródło: www.policja.pl