Oszukali „na wnuczka”, wyłudzili 40 tys. zł

 
 

31 maja 2011

 
 

Wczoraj (30.05.2011r.) policjanci z II Komisariatu Policji w Gorzowie Wlkp. przyjęli zawiadomienie o przestępstwie oszustwa na tzw. „wnuczka”. Oszuści, grając na uczuciach 82-letniej mieszkanki Gorzowa Wlkp. wyłudzili od niej 40 tys. zł. Policja prowadzi dochodzenie w tej sprawie.

Do 82-letniej mieszkanki Gorzowa Wlkp. zadzwoniła młoda dziewczyna, przedstawiając się jako jej wnuczka. Starsza pani odkryła, że dzwoniąca ma zmieniony głos i że wydaje jej się to dziwne. „Wnuczka” oznajmiła, że to dlatego, gdyż jest bardzo zdenerwowana, ponieważ jechała z „rodzicami” samochodem i na jezdni doszło do wypadku drogowego, podczas którego „rodzice” mieli potrącić człowieka. Zostali zatrzymani przez policję i tylko ona miała możliwość wykonać pomocny telefon do babci. Zdesperowana młoda kobieta prosiła o 50 tys. zł. na kaucję za rodziców. Ponieważ sama nie mogła przyjść, wysłała pana mecenasa, który wziął od mieszkanki Gorzowa gotówkę. Starsza kobieta uwierzyła w każde słowo fałszywej wnuczki i przekazała 40 tys. zł. „mecenasowi”, który oddalił się z pieniędzmi.

Kilkadziesiąt minut po zdarzeniu 82-latka zadzwoniła do córki i spytała o wypadek, której zdziwienie było ogromne. Wtedy do starszej kobiety dotarło, że została oszukana i straciła wszystkie oszczędności. Przestępstwo zgłosiła na Policję.

Policjanci z II Komisariatu Policji w Gorzowie Wlkp. prowadzą dochodzenie w tej sprawie. Na terenie II KP takich oszustw zdarza się kilka w ciągu roku, prób takiego typu oszustw może być o wiele więcej. Zazwyczaj oszuści wykorzystują uczucia starszych, samotnych osób, wykorzystując ich więzi rodzinne. Często taki telefon wiąże się z ogromnym stresem dla oszukanego, który słyszy w słuchawce telefonu, że „takiej okazji już nigdy nie będzie”, „uległem wypadkowi i potrzebuję natychmiast pieniędzy na leczenie” czy „kupuje mieszkanie i dzisiaj trzeba wpłacić zaliczkę”.

Aby nie dopuścić do takich sytuacji, poniżej podajemy kilka podstawowych zasad, które pomogą nam ustrzec się przed staniem się ofiarą osób nieuczciwych:

W domu zamykaj drzwi wejściowe na klucz, nie otwieraj drzwi bez sprawdzenia kto i po co przyszedł – spójrz przez wizjer i zapytaj, poproś o dokument potwierdzający tożsamość; jeśli zjawił się przedstawiciel jakiejś instytucji np. banku, administracji, elektrowni czy gazowni -bez otwierania drzwi – sprawdź telefonicznie, czy był do Ciebie kierowany; jeśli musisz kogoś wpuścić, nie zostawiaj go ani na chwilę samego w mieszkaniu; najlepiej, żeby towarzyszyli Ci wtedy sąsiedzi lub ktoś z rodziny; nie dawaj żadnych pieniędzy akwizytorom czy inkasentom i nie podpisuj z nimi żadnych umów; każda szanująca się firma transakcje zawiera w swojej siedzibie lub za pośrednictwem poczty; nie przekazuj żadnych pieniędzy osobom które telefonicznie podają się za członków Twojej rodziny lub proszą o przekazanie pieniędzy poprzez osoby pośredniczące.

Przechowując w domu pieniądze schowaj je w miejscu trudno dostępnym, ale pamiętaj, że najbezpieczniejsze są pieniądze ulokowane w banku; nie udzielaj żadnych informacji przez telefon, szczególnie swoich danych personalnych, numerów kont bankowych i haseł do nich, nie mów o swoich planach życiowych czy członkach rodziny; nie kupuj rzeczy od nieznanych i przypadkowo spotkanych na ulicy osób.

Policja prosi o rozwagę i zachowanie ostrożności przy kontaktach z obcymi ludźmi. W przypadku obaw i podejrzeń co do próby dokonania przestępstwa należy niezwłocznie powiadomić Policję dzwoniąc pod numer telefonu 997 lub 112.Każdy sygnał traktujemy bardzo poważnie i ze szczególną starannością.

Źródło: www.lubuska.policja.gov.pl