Wpadli, bo próbowali wyłudzić kredyty

 
 

8 lutego 2011

 
 

W ciągu kilkunastu dni policjanci zatrzymali aż 7 osób do pięciu różnych spraw i zapobiegli wyłudzeniu 80 tys. złotych kredytów. Z reguły, by wyłudzić pieniądze, posługiwali się oni fałszywymi zaświadczeniami o zatrudnieniu i zarobkach. Trzech zatrzymanych mężczyzn jest już tymczasowo aresztowanych.

Kryminalni z Wrzeszcza we współpracy z policjantami zwalczającymi przestępczość gospodarczą z komendy wojewódzkiej w ciągu kilkunastu dni zatrzymali pięciu mężczyzn do trzech różnych spraw wyłudzenia kredytów. W miniony piątek wpadł 35-latek z Gdańska, który na podstawie fałszywego dokumentu, próbował wyłudzić 19 tys. zł.

Pięć dni później, po taki sam kredyt, przyszedł 61-letni gdańszczanin. Mężczyzna próbował wyłudzić pożyczkę na podstawie fałszywego zaświadczenia o zatrudnieniu.

W obu przypadkach mężczyźni zostali zatrzymani.

Następnie policjanci ustalili, że 27–latek z powiatu starogardzkiego załatwił sobie fałszywe zaświadczenie, które potwierdzało, że pracuje jako magazynier w jednej z firm handlowych. W czwartek mężczyzna, z fałszywym dokumentem oraz w towarzystwie dwóch wspólników, przyszedł do jednej z placówek bankowych we Wrzeszczu, by załatwić formalności związane z otrzymaniem 20 tys. złotych kredytu. Na miejscu na trójkę sprawców czekali już policjanci. W sobotę sąd zadecydował, że 27-latek i jego dwaj kompani w wieku 34 i 41 lat, najbliższe trzy miesiące spędzą w areszcie.

Kolejnym przypadkom wyłudzenia kredytów zapobiegli policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą z komendy miejskiej. Wczoraj po południu funkcjonariusze zatrzymali 26-latka z Płocka, który z fałszywym zaświadczeniem potwierdzającym, że pracuje jako mechanik – lakiernik, przyszedł do placówki bankowej po 20 tys. zł.

Ponad godzinę później policjanci zatrzymali także 55-latka z Gdańska, który w sklepie przedstawił fałszywy dokument stwierdzający, że na co dzień pracuje jako kierownik budowy. Na podstawie tego zaświadczenia mężczyzna chciał wyłudzić Play Stadion warte prawie 1,4 tys. zł. Podczas pracy nad tą sprawą policjanci ustalili, że 55-latek ma na swoim koncie jeszcze cztery wyłudzenia towaru o łącznej wartości ponad 4 tys. zł. W ciągu ostatniego miesiąca, korzystając z fałszywych dokumentów, w sposób niezgodny z prawem wszedł on w posiadanie m.in. aparatu fotograficznego, dwóch telefonów komórkowych i odtwarzacza DVD.

Przestępstwo wyłudzenia kredytu na podstawie fałszywego dokumentu, to czyn zagrożony karą do 5 lat pozbawienia wolności.

Źródło: www.policja.pl