Wyłudzili telefony i usługi telekomunikacyjne na ponad 120 tys. zł

 
 

28 grudnia 2010

 
 

Legniccy policjanci rozpracowali grupę wyłudzającą telefony komórkowe i usługi telekomunikacyjne. Sprawcy posługiwali się zdobytymi w nielegalny sposób danymi osobowymi oraz sfałszowanymi dokumentami. W sprawie zatrzymano już cztery osoby. Do tej pory funkcjonariusze udowodnili zatrzymanym co najmniej 180 wyłudzeń telefonów. Łącznie straty powstałe w wyniku oszustw i wyłudzeń szacuje się na kwotę co najmniej 120 tys.złotych. Sprawa jest rozwojowa.

Policjanci Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Legnicy rozpracowali grupę wyłudzającą telefony komórkowe i usługi telekomunikacyjne. Straty jakie ponieśli operatorzy telefonii komórkowej i prywatni abonenci, szacuje się na kwotę co najmniej 120 tys. złotych. Do tej pory w tej sprawie funkcjonariusze zatrzymali już cztery osoby. Podejrzani, to mieszkańcy Legnicy, w wieku od 23 do 51 lat.

Oszuści wyłudzali telefony i usługi, posługując się zdobytymi w nielegalny sposób danymi osobowymi oraz sfałszowanymi dokumentami. W celu zawarcia umowy abonenckiej i zakupu telefonu komórkowego, na kserokopiach dowodów osobistych wysyłanych do firm telekomunikacyjnych, sprawcy podstawiali dane personalne i numery PESEL prywatnych osób. Dane te uzyskiwane były ze skradzionych dokumentów lub spisywane
były przez oszustów, w czasie prowadzonej przez nich w prywatnych mieszkaniach, sprzedaży książek telefonicznych.

Na umowach wysyłanych do firm telekomunikacyjnych podawany był fałszywy adres abonenta. Adresy dotyczyły kilku gmin powiatu legnickiego, obsługiwanych przez kurierów firmy dostarczającej przesyłki, którzy brali udział w tym przestępczym procederze. Oszuści odbierali od kurierów telefony wysłane na podane adresy, a następnie sprzedawali je w komisach. Umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych nie były realizowane.

Funkcjonariusze zajmujący się tą sprawą podejrzewają, że proceder ten może mieć znacznie większy zasięg. Niewykluczone są kolejne zatrzymania.

Zatrzymanym grożą kary do 8 lat pozbawienia wolności.

Źródło: www.policja.pl