Gdynia ostrzega – nie daj się złowić !

 
 

29 listopada 2010

 
 

Kradną i oszukują, bezczelnie i arogancko. Wykorzystując naszą nieuwagę,
łatwowierność oraz brak solidarności międzyludzkiej. Kieszonkowcy oraz „wnuczęta”. Pierwsi – zainteresowani naszyni portfelami. Drudzy – wyłudzają pieniądze, podając się za członków naszej rodziny. Czas najwyższy, położyć kres, temu kryminalnemu eldorado.

Nie ma fizycznej mozliwości, żeby policja mogła zatrzymać wszystkich „pracujących” pod przykryciem kieszonkowców i „wnuczków”. Nie ma takich metod, środków i możliwości kadrowo-organizacyjnych. Dlatego, przede wszystkim, sami musimy zadbać
o bezpieczeństwo naszych portfeli oraz oszczędnośći. Docelowo, stworzyć koalicję przeciwko patologiom życia codziennego. Pamiętajmy – RAZEM BEZPIECZNIEJ!

Nie wszyscy zdajemy sobie sprawę z metod i sposobów działania złodzieji i oszustów. Dlatego policja zaczęła edukować i informować o sposobach działania „inteligentnych kryminalistów”. W drugim numerze pokazywaliśmy działania wydziału wywiadowczo – patrolowego KSP w Warszawie. Dziś chciałbym zaprezenrować Państwu zapoznanie się
z aktywnością prewencyjną Komendy Miejskiej Policji w Gdyni, która wspólnie z Zarządem Komunikacji Miejskiej w tym mieście, prowadzi ze środków budżetu miasta – dwie kampanie edukacyjno-informacyjne, promujące bezpieczne postawy wśród mieszkańców Gdyni.

Jedna z nich, odbywa się pod hasłem: NIE DAJ SIĘ OKRAŚĆ, i ma na celu wyczulenie mieszkańćów Gdyni i turystów odwiedzających to piękne portowe miasto, na zagrożenia płynace z aktywności na terenie miasta – kieszonkowców, którzy tak jak przed wiekami, zainteresowani są naszymi portfelami, a szczególnie ich zawartością. Sukcesy kieszonkowców są niestety naszą winą. Wynikajacą z braku czujności i uwagi oraz zwyczajnej roztropności.

A że czas to pieniądz, równolegle prowadzona jest druga akcja, pod hasłem „ZASADY OGRANICZONEGO ZAUFANIA”, która skierowana jest przeciwko działalności wszelkiego rodzaju „wnuczkom”, czyli oszustom, wykorzystującym tożsamość członków rodzin osób, na które polują. Cel działania „wnuczków” w całej Polsce, jest zawsze taki sam. Wyłudzanie pieniędzy od upatrzonych „członków rodzin”, pod pozorem, niezwykle krytycznej sytuacji rodzinnej, w której się właśnie znaleźli.

Gdyńska policja swoje dziłania kieruje do wszystkich mieszkanców Gdyni, ale szczególnie wyczula seniorów, aby nie zapominali o zasadach ostrożności, w kontakatach z osobami obcymi. Przypadkowo napotykanymi, ktre usiłują ująć ich swoją ”szlachetnością”.

Apelując o czujność, gdyńscy policjanci informują, że kieszonkowcy, oszuści i „wnuczkowie” stosują wyrafinowane metody ingracjacyjne, oparte na technikach manipulacyjnych, które mają na celu zdobycie sympatii przyszłych ofiar. Wpływając na ich emocje, starają się zdobyć ich zaufanie, które finalnie wykorzystują do kradzieży ich pieniędzy, dokumentów i innych przedmiotów wartościowych.
Obie inicjatywy prowadzone są za przy wykorzystaniu estetycznych i czytelnie wykonanych plakatów oraz informatorów, które rozmieszczane są w placówkach pocztowych oraz w autobusach komunikacji miejskiej.

Jak informuje Komenda Miejska Policji w Gdyni, plakaty edukacyjne, ostrzegajace przed kieszonkowcami i oszustami, to początek zorganizowanych działań pod wspólnym hasłem –
„ NIE DAJ SIĘ OKRAŚĆ”. O dalszych działaniach gdyńskiego garnizonu policji w zwalczanu kieszonkowców, złodzieji tożsamości oraz „wnuczków”, będziemy Panstwa informować
w kolejnych wydaniach naszego kwartalnika.

Pisząc o działaniach podejmowanych przez gdyńską policję, zauważyłem, że na stronie internetowej komendy znajduje się zakładka, której tytuł wydał mi się całkiem znajomy – „Chroń swoją tożsamość”. Kliknięcie w nią – pozwala czytelnikowi zapoznać się między innymi z informacją o funkcjonowaniu Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE oraz poradami – jak chronić swoją tożsamość oraz co robić w przypadku utraty dokumentów oraz jak bronić się przed ich kradzieżą.

Działania podejmowane przez gdyńską policję wpisują się swoją tematyką, podobnie jak działania wydziału wywiadowczo-patrolowy KSP w Warszawie, w kampanię informacyjną Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE – „CHROŃ SWOJĄ TOŻSAMOŚĆ”, która, nie tylko zwalcza kieszonkowców i oszustów, ale również informuje i edukuje, a przede wszystkim zapobiega skutkom kradzieży tożsamości.
Może warto połączyć nasze działani?!

Opr. Henryk Kościński

Źródło: www.gdynia.policja.gov.pl