Wyłudzali sprzęt i usługi telekomunikacyjne

 
 

15 października 2010

 
 

Policjanci zatrzymali dwóch oszustów, którym zarzuca się szereg wyłudzeń sprzętu i usług telekomunikacyjnych a także usiłowanie wyłudzenia kredytów. Decyzją sądu mężczyźni zostali tymczasowo aresztowani. W tej sprawie do chwili obecnej zatrzymano już siedem osób, które usłyszały blisko 50 zarzutów.

14 października Sąd Rejonowy Łódź-Śródmieście na wniosek Prokuratury Okręgowej w Łodzi zastosował tymczasowy areszt wobec dwóch mężczyzn zatrzymanych dzień wcześniej przez policję. 19-latek wpadł w miejscu zamieszkania na terenie powiatu poddębickiego, natomiast jego 28-letni brat w Łodzi. Obaj są podejrzani o to, że w okresie od lutego do marca 2009 roku wyłudzili usługi telekomunikacyjne oraz 15 telefonów komórkowych na szkodę kilku operatorów. Straty oszacowano na ponad 27 000 złotych.

Kolejnych wątkiem ich przestępczej działalności są usiłowania wyłudzeń czterech kredytów w wysokości ponad 47 000 złotych na podstawie sfałszowanych zaświadczeń o zatrudnieniu.
Podczas przeszukania ich mieszkań śledczy znaleźli pieczątki i dokumentacje potwierdzająca przestępczą działalność. Na poczet grożących im kar zabezpieczono także samochód dodge caravan.

Jak wynika z dotychczas zebranego materiału dowodowego, bracia działali wspólnie i w pełnym porozumieniu. W wielu przypadkach schemat ich działania był bardzo podobny. W sklepie internetowym, posługując się danymi innej osoby, składali zamówienie w celu zawarcia umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych i zakup aparatu po promocyjnej cenie. Doprowadzali do podpisania umowy przez inną osobę tzw. słupa. Jednocześnie wyposażali go w sfałszowane zaświadczenie potwierdzające jego zatrudnienie i wysokość dochodów. Tym samym wprowadzali w błąd operatora. Swoja działalnością doprowadzili do strat w wysokości 27 526 złotych.

Przy próbach wyłudzenia kredytów z banków nie poszło już tak łatwo, gdyż banki po wnikliwej weryfikacji dokumentacji złożonej przez klienta odmówiły udzielenia pożyczki.

Podejrzani odpowiedzą również za nakłanianie innych osób, tzw. słupów, do popełnienia przestępstwa. Zarówno 19-latek, jak i jego 28-letni byli już wcześniej notowani za oszustwa. Sprawa jest rozwojowa.

Źródło: www.policja/pl

 

www.dokumentyzastrzezone.pl © ZBP. Wszystkie prawa zastrzeżone.