Podejrzani o wyłudzenie co najmniej 25 mln złotych zatrzymani

 
 

8 października 2010

 
 

Kolejna grupa, która wyłudziła wielomilionowe pożyczki, została rozpracowana przez wrocławskich policjantów. Zatrzymano 6 osób, które wyłudziły z jednej z placówek we Wrocławiu co najmniej 25 mln złotych. Na trop, tym razem warszawskiej grupy, policjanci wpadli podczas prowadzonego śledztwa, dotyczącego korupcji, oszustw kredytowych i wyłudzeń pieniędzy na ogromną skalę. Z dotychczasowych ustaleń policjantów wynika, że w całej sprawie wartość wyłudzonych pieniędzy to kwota ponad 200 mln złotych. Wcześniej w tej sprawie wrocławscy policjanci zatrzymali już 20 osób.

Policjanci Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP we Wrocławiu rozpracowali kolejną grupę przestępczą, mającą na koncie wielomilionowe wyłudzenia pożyczek z jednej z wrocławskich instytucji finansowych. W sprawie zatrzymano 6 osób (3 kobiety i 3 mężczyzn) w wieku od 28 do 61 lat. Jedna z zatrzymanych osób to mieszkanka województwa śląskiego, a pozostałe pochodzą z województwa mazowieckiego.

Na trop kolejnej, tym razem warszawskiej grupy, wrocławscy policjanci wpadli w związku z prowadzonym śledztwem, dotyczącym korupcji, oszustw kredytowych i wyłudzeń pieniędzy na ogromną skalę. W sprawie, prowadzonej przez funkcjonariuszy od 2008 roku, policjanci zatrzymali już 20 osób z Dolnego Śląska, w tym skorumpowanego pracownika wrocławskiej placówki finansowej, do którego trafiały wnioski kredytowe. Mężczyzna, w zamian za łapówki, pozytywnie je opiniował. Policjanci ustalili, że podejrzany przyjął korzyści o wartości blisko miliona złotych.

Tym razem trop poprowadził dolnośląskich policjantów do województwa mazowieckiego. Policjanci z komendy wojewódzkiej i miejskiej we Wrocławiu, wspierani przez warszawskich funkcjonariuszy, z samego rana jednocześnie weszli do pomieszczeń mieszkalnych i firmowych na terenie Warszawy i okolic, gdzie przebywały osoby podejrzewane o ten przestępczy proceder. Na miejscu zabezpieczono telefony komórkowe, laptopy oraz dokumentację świadczącą o przestępczej działalności.

Zatrzymani, którzy zostali przewiezieni do Wrocławia, podejrzani są o to, że – działając w celach przestępczych – przedkładali w jednej z wrocławskich palcówek finansowych dokumentację poświadczającą nieprawdę co do zatrudnienia i zarobków, wykorzystując do tego dane legalnie działających firm, w których mieli piastować funkcje kierownicze. Jak ustalili wrocławscy policjanci, grupa w ten oszukańczy sposób wyłudziła co najmniej kilka pożyczek na łączną kwotę ponad 25 mln złotych.

Cała szóstka usłyszała już w tej sprawie zarzuty dotyczące oszustw w stosunku do mienia znacznej wartości, wyłudzenia pożyczek, poświadczania nieprawdy w dokumentach i posługiwania się nimi. Wobec organizatora tego przestępczego procederu sąd zastosował także tymczasowy areszt. Z dotychczasowych ustaleń policjantów wynika, że w całej sprawie wartość wyłudzonych pieniędzy to kwota ponad 200 mln złotych.

Zatrzymanym za przestępstwa, których się dopuścili, w zależności od roli w przestępczym procederze, grozi kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Źródło: www.policja.pl