19 zatrzymanych w spawie oszustw bankowych

 
 

31 sierpnia 2010

 
 

Policjanci z CBŚ zatrzymali 19 osób, członków zorganizowanej grupy przestępczej, którzy wyłudzili z banków w całej Polsce ponad milion złotych. Do policyjnego aresztu trafił szef gangu 41-letni Krzysztof W. z Kalisza oraz jego najbliżsi współpracownicy, którzy fałszowali dokumenty, potwierdzali informacje dla banków albo werbowali tak zwane słupy – osoby na których nazwiska przygotowywano dokumenty kredytowe.

Policjanci z CBŚ zajmowali się rozpracowaniem tej grupy przestępczej od kilku miesięcy. Zbierając informacje o prowadzonym procederze natrafili na dowody, że na szczycie tego gangu stał Krzysztof W. z Kalisza, w przeszłości karany za kradzieże. Zawiadywał całym przedsięwzięciem, jak dobrze działającą firmą. Przedstawiono mu zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą i wyłudzenia ponad miliona złotych z 15 banków na terenie całego kraju. Zatrzymani mają również na koncie próby wyłudzenia kredytów w kilku bankach, jednak zakończyły się one niepowodzeniem.

Zarzuty usłyszeli także wspólnicy Krzysztofa W., którzy działali w dość wyrafinowany sposób. Dokumenty do banków były przygotowywane przez współpracujące z gangiem pracownice dwóch firm pośrednictwa kredytowego. Fałszywe zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach wystawiano na dokumentach rzeczywiście działających przedsiębiorstw. Kiedy było wiadomo, że bankowcy będą chcieli sprawdzić wiarygodność dokumentów dzwoniąc do tych przedsiębiorstw, podejrzani przekierowywali połączenia telefoniczne na swoje telefony. W tym celu podszywając się pod pracowników telekomunikacji, przy pomocy specjalnych urządzeń, wpinali się w linie telefoniczne znajdujące się w pobliżu tych przedsiębiorstw. Czasami udając serwisantów teleinformatycznych wchodzili do siedzib tych przedsiębiorstw i bezpośrednio tam przekierowywali połączenia telefoniczne na swoje numery.

Policjanci zajmujący się tą sprawą zabezpieczyli programy komputerowe, nośniki danych, urządzenia elektroniczne do przekierowywania połączeń telefonicznych, jak również samochody na poczet ewentualnego zabezpieczenia majątkowego.

szyscy zatrzymani pochodzą z Kalisza, Kutna, Ostrowa Wlkp, Zduńskiej Woli, Jarocina i Turka. Za popełnione przestępstwa oraz udział w zorganizowanej grupie przestępczej może grozić im kara do 10 lat więzienia.

Źródło: www.policja.pl