Fałszywymi SMS-ami oszukali 1200 osób

 
 

5 sierpnia 2010

 
 

Wczoraj policjanci z województwa świętokrzyskiego zatrzymali 4 osoby, które zamieszane są w sprawę m.in. nielegalnego pozyskiwania danych klientów banku. Wysyłali oni fałszywe SMS-y, prosząc o podanie określonych informacji. W ten sposób oszukali około 1200 osób z całego kraju. Grozi im kara do 5 lat wiezienia.

Policjanci Wydziału d/w z PG wspólnie z funkcjonariuszami Wydziału Kryminalnego KPP w Końskich zatrzymali wczoraj 4 osoby. Zatrzymani to mieszkańcy pow. Koneckiego, podejrzewani są o podszywanie się pod bank i pozyskiwanie danych jego klientów. Wysyłali fałszywe SMS-y, w treści których prosili o podanie loginów i haseł do kont bankowych.

Z ustaleń policjantów wynika, że podejrzewani wysyłali także wiadomości SMS, w treści których informowali potencjalne ofiary o rzekomych wygranych pieniężnych czy rzeczowych. Odbiorcy tych fałszywych wiadomości wysyłali płatne SMS-y zwrotne, które w rzeczywistości zasilały założone przez sprawców konta. Pokrzywdzeni przelewali także na wskazane rachunki określone zaliczki na poczet wygranych nagród.

W taki sposób oszukali około 1200 osób z terenu całego kraju. Straty oszacowano na kwotę nie mniejszą niż 72 tys. złotych.Zatrzymani prowadzili przestępcza działalność od marca tego roku, wykorzystując do tego celu kilkadziesiąt różnych numerów telefonów.

Jedna z podejrzewanych osób została zatrzymana na gorącym uczynku, podczas próby podjęcia gotówki z bankomatu za pomocą karty prepaid.

Sprawcom grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Źródło; www.policja.pl

 

www.dokumentyzastrzezone.pl © ZBP. Wszystkie prawa zastrzeżone.