Likwidacja szajki oszustów

 
 

31 lipca 2010

 
 

Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie rozbili grupę przestępczą zajmującą się wyłudzaniem kredytów na szkodę jednego z lubelskich banków. Zatrzymano 14 osób w wieku od 24 do 56 lat. Podejrzani są mieszkańcami powiatów lubelskiego, świdnickiego, hrubieszowskiego i parczewskiego. Wśród nich są także kobiety. Grupa działała od kwietnia 2006 roku, przez ten czas oszuści zdołali wyłudzić kredyty na kwotę przekraczającą 2.500.000 zł.

Grupa działała od początku kwietnia 2006 r. W jej skład wchodzili mieszkańcy Lublina oraz okolicznych miejscowości, którzy na podstawie nierzetelnych zaświadczeń o zatrudnieniu i zarobkach, informacji o dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy i faktur wyłudzali pożyczki. Wysokość pożyczek wahała się od 30.000 Do 220.000 zł.

Liderzy grupy – mężczyźni w wieku 49 i 56 lat zamieszkujący w Lublinie organizowali proceder poprzez wyszukiwanie tzw. słupów, dla których preparowane były fikcyjne dokumenty istotne dla uzyskania pożyczek. Tak uzyskane pieniądze w znacznej części trafiały, jako „prowizja” do samych organizatorów, a w niektórych przypadkach pożyczkobiorcy przekazywali uzyskane z banku środki w całości osobom, przez, które zostały wcześniej zwerbowane.

Przedkładane przez oszustów w banku zaświadczenia o zarobkach wykazywały dochody na dosyć wysokim poziomie. W rzeczywistości osoby, które ubiegały się o pożyczki nie były zatrudnione w firmach, z których pochodziły zaświadczenia, ani też nie uzyskiwały tak wysokich zarobków.

Do zatrzymań doszło w ciągu minionego tygodnia. W dniach od 26 do 30 lipca 2010 r. funkcjonariusze KWP weszli do kilkunastu mieszkań na terenie powiatów lubelskiego, świdnickiego, parczewskiego i hrubieszowskiego. Policjanci zatrzymali 14 osób w wieku od 24 do 56 lat. Wśród zatrzymanych znajdowało się 7 kobiet. Wobec 12 podejrzanych zatrzymanych Prokuratura Okręgowa w Lublinie zastosowała środki zapobiegawcze w postaci: poręczeń majątkowych i dozorów.

Liderzy grupy 49-latek oraz 56-letni mężczyzna wczoraj doprowadzeni zostali do Prokuratury. Podejrzani usłyszeli zarzuty przewodnictwa w zorganizowanej grupie przestępczej oraz wyłudzenia. Grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Jak mówią śledczy pracujący nad sprawa ma ona w dalszym ciągu charakter rozwojowy.

Źródło: www.policja.pl