Oskarżeni o wyłudzenia staną przed sądem

 
 

6 maja 2010

 
 

Zakończono śledztwo prowadzone od połowy ub. r. w sprawie oszustw. Do sądu trafił akt oskarżenia wobec 6 mężczyzn i kobiety, podejrzanych o wyłudzenie około 100 tys. zł. od kilkudziesięciu osób zainteresowanych kupnem maszyn rolniczych. Podejrzanym grozi kara do 8 lat więzienia.

Sprawa wyszła na jaw w połowie ubiegłego roku. Wówczas policjanci wydziału do walki z przestępczością gospodarczą i korupcją komendy w Inowrocławiu przeprowadzili działania skierowane przeciwko grupie, która wyłudzała zaliczki na maszyny rolnicze. Po kilku tygodniach intensywnych działań policjanci zebrali materiał dowodowy, na podstawie którego zatrzymali 4 mężczyzn.

Policjanci ustalili, że swoje oferty handlowe sprawcy umieszczali w telegazecie. Konta bankowe zakładali albo na osoby, które faktycznie istniały, ale nie wiedziały, że ich dane są wykorzystywane, albo na tzw. słupy. Ci ostatni odpłatnie użyczali oszustom swoje dane i zakładali konta w bankach, gdzie gromadzono pieniądze z transakcji. Osoby zainteresowane kupnem sprzętu rolniczego wpłacały zaliczki na wskazane konta i traciły pieniądze, ponieważ sprawcy już więcej nie kontaktowali się z nimi. Policjanci ustalili, że grupa w ten sposób wyłudziła od kilkudziesięciu osób około 100 000 zł.

Pracujący nad sprawą śledczy docierali wciąż do nowych faktów i ujawniali kolejne osoby zamieszane w ten przestępczy proceder. Gromadzony w postępowaniu materiał dowodowy z dnia na dzień stawał się coraz obszerniejszy i w sumie liczył 14 tomów. W ramach śledztwa przesłuchano kilkadziesiąt osób, dokonano szeregu zatrzymań i przeanalizowano wiele dokumentów. Na tej podstawie policjanci ustalili łącznie 7 osób (6 mężczyzn i kobietę) zamieszanych w proceder.

Oskarżeni to mieszkańcy powiatu inowrocławskiego, radziejowskiego oraz konińskiego. Za popełnione przestępstwa grozi im teraz do 8 lat pozbawienia wolności. O ich dalszym losie zadecyduje sąd.

Źródło: www.policja.pl