Dokumenty w zastaw za alkohol i papierosy

 
 

1 lutego 2010

 
 


DOWODY OSOBISTE, PASZPORTY, KSIĄŻECZKI WOJSKOWE a nawet LEGITYMACJE SZKOLNE i KARTY ROWEROWE zabezpieczyli policjanci w mieszkaniu mężczyzny, który nielegalnie handlował alkoholem i papierosami. Od swoich klientów przyjmował w zastaw różne dokumenty. Mężczyzna ten może odpowiadać za przywłaszczenie dokumentów, natomiast osoby, które wyrobiły sobie nowe, mogą odpowiadać za składanie fałszywego oświadczenia o utracie dokumentu.

Ujawnienie tego procederu to efekt pracy operacyjnej policjantów z komisariatu w Jedliczu. Według uzyskanych informacji, 72-letni mieszkaniec tej gminy od 2006 r. prowadził nielegalny handel alkoholem i papierosami, które w niewielkich ilościach przywoził zza granicy.

Zaopatrywali się u niego okoliczni mieszkańcy, nie zawsze jednak mieli pieniądze aby zapłacić za towar. Jako zastaw mężczyzna przyjmował od nich praktycznie każdą rzecz, która w jego mniemaniu, dawała gwarancję zwrotu należności. Wśród znalezionych u niego przedmiotów były 23 dowody tożsamości i 5 telefonów komórkowych. Odzyskane dokumenty to DOWODY OSOBISTE nowego i starego wzoru, PASZPORTY, KSIĄŻECZKI WOJSKOWE, LEGITYMACJE SZKOLNE, karty rowerowe, a nawet przepustka uprawniająca do wejścia na teren firmy.

Mężczyźnie postawiono wstępnie zarzut przywłaszczenia dokumentów, stwierdzających tożsamość innych osób, za co grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Przyznał się on do popełnienia przestępstwa i złożył obszerne wyjaśnienia. Sprawa ma charakter rozwojowy i ostateczna treść zarzutów może jeszcze ulec zmianie.

W trakcie wykonywanych czynności policjanci ustalili ponadto, że kilka osób wyrobiło sobie nowe dowody osobiste, składając w urzędzie gminy nieprawdziwe oświadczenia o utracie dotychczas posiadanych. Za ten czyn grozi im kara pozbawienia wolności do lat 3.

Dalsze postępowanie w tej sprawie prowadzą policjanci z komisariatu w Jedliczu.

Źródło: www.policja.pl

 

www.dokumentyzastrzezone.pl © ZBP. Wszystkie prawa zastrzeżone.