Wyłudzali miliony

 
 

29 października 2009

 
 


Policjanci z Centralnego Biura Śledczego KGP uderzyli po raz kolejny w zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się wyłudzeniami kredytów na ogromną skalę. Podczas działań prowadzonych na terenie województw łódzkiego i wielkopolskiego zatrzymanych zostało 10 osób.

Gang działał niemalże na terenie całego kraju a jego członkowie mogli wyłudzić ponad 500 kredytów począwszy od tych samochodowych na sumy kilkunastu tysięcy złotych, po te na zakup nieruchomości sięgające kilku milionów złotych.

Jednego dnia niemalże jednocześnie śledczy z Centralnego Biura wkroczyli do mieszkań na terenie Łodzi, Ozorkowa, Poznania, Swarzędza i Jarocina. Zatrzymanych zostało 10 osób, w tym 4 kobiety w wieku od 33 lat do 46 lat oraz 6 mężczyzn w wieku od 23 lat do 63 lat.

Podejrzani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustw kredytowych, wyłudzeń oraz poplecznictwa, składania fałszywych zeznań i podrabiania dokumentów. Kwotę usiłowania wyłudzeń i wyłudzonych kredytów szacuje się na ponad 4 mln 450 tys. złotych. Straty na szkodę różnych placówek bankowych wynikające z przestępczej działalności tej grupy szacuje się na kilka milionów złotych.

W proceder zaangażowani byli właściciele firm, podstawione osoby tzw. słupy a nawet pracownicy banków. Wśród zatrzymanych w Wielkopolsce są dwaj mężczyźni w wieku 42 i 50 lat, którzy z jednej z firm cukierniczych usiłowali wyłudzić 300 tys. złotych zadośćuczynienia. Przyszli do siedziby zakładu z opakowaniem chałwy wskazując, że zakupili ją z kawałkiem drewna w środku. Uznając tą sytuację za skandaliczną w ich ocenie, jako rzekomych klientów, zaproponowali odstąpienie od nagłośnienia tej sprawy m.in. w mediach w zamian za 300 tys. złotych. Nękana firma powiadomiła o tym Policję.

Była to dziewiętnasta realizacja w ramach tego śledztwa prowadzonego przez CBŚ KGP pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Pabianicach. Do tej pory 59 osobom przedstawiono ponad 300 zarzutów, w tym 54 za udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Sąd tymczasowo aresztował 10 podejrzanych, wobec 46 zastosowano 46 dozorów policyjnych, 31 zakazów opuszczania kraju oraz 3 poręczenia majątkowe. Na poczet grożących kar zabezpieczono 4 samochody oraz gotówkę łącznej wartości ponad 228 tys. złotych a także nieruchomości wartości 840 tys. złotych. Policjanci odzyskali trzy auta i inne uzyskane nielegalnie przedmioty wartości blisko 330 tys. złotych.

Źródło: www.policja.pl

 

www.dokumentyzastrzezone.pl © ZBP. Wszystkie prawa zastrzeżone.