Wykorzystywał dane osobowe i dokumenty do przestępstw

 
 

24 września 2009

 
 


Policjanci z Komendy Wojewódzkiej we Wrocławiu zatrzymali mężczyznę podejrzewanego o włamywanie się na prywatne, internetowe konta bankowe, oszustwa na portalu aukcyjnym oraz usiłowania i wyłudzenia kredytów. Funkcjonariusze zabezpieczyli m.in. dowody osobiste wystawione na różne osoby, karty płatnicze, bankowe karty kodów jednorazowych służących do logowania się na kontach. Szacuje się, że oszust wyłudził w ten sposób co najmniej 100 tys. złotych od nie mniej niż kilkudziesięciu osób z całego kraju.

Policjanci Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą zatrzymali mężczyznę podejrzanego o przejmowanie internetowych kont bankowych, oszustwa na jednym z portali aukcyjnych oraz usiłowania i wyłudzenia szeregu kredytów gotówkowych i ratalnych. Zatrzymany to 38 – letni mieszkaniec Wrocławia.

Sprawca w różny sposób pozyskiwał dane osobowe i dokumenty, na podstawie których włamywał się na internetowe konta bankowe a posługując się pozyskanymi danymi czy dokumentami zakładał również swoje rachunki. Mając już kontrolę nad prywatnymi kontami przelewał z nich pieniądze. Policjanci ustalili również że sprawca oferował na JEDNYM z portali aukcyjnych różnego rodzaju towary m.in. sprzęt RTV czy telefony komórkowe. Pieniądze od osób zainteresowanych trafiały na założone przez niego rachunki. Towar jednak nigdy nie trafiał do klienta. Wykorzystując dokumenty i dane innych osób sprawca wyłudzał również kredyty.

Początkowo wydawało się, że poszczególne rodzaje przestępstw nie mają ze sobą związku. Jednak policjanci zajmujący się tego typu sprawami, na podstawie gromadzonego materiału i jego szczegółowej analizy szybko ustalili, że stoi za nimi jedna osoba. Ustalili mężczyznę podejrzewanego o te przestępstwa. Do zatrzymania doszło w jego miejscu zamieszkania. Właśnie tam policjanci znaleźli telefony komórkowe, dowody osobiste wystawione na różne osoby, karty płatnicze, bankowe karty kodów jednorazowych służących do logowania się na kontach. Ponadto funkcjonariusze zabezpieczyli komputer, zewnętrzne pamięci, sfałszowane zaświadczenia o zatrudnieniu oraz różne pieczątki firmowe.

Policjanci podejrzewają, że sprawca w wyniku przestępczego procederu wyłudził co najmniej 100 tys. złotych od nie mniej niż kilkudziesięciu osób w całym kraju. Teraz, za przestępstwa których się dopuścił grozi mu kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

Źródło: www.policja.pl

 

www.dokumentyzastrzezone.pl © ZBP. Wszystkie prawa zastrzeżone.