Usłyszał 91 zarzutów oszustwa

 
 

2 września 2009

 
 


Policjanci ze Szczecina zatrzymali 32-letniego mężczyznę podejrzanego o oszustwa internetowe. Zatrzymany używał wielu kont internetowych, bankowych i różnych numerów telefonów. Oferował do sprzedaży urządzenia elektroniczne, a po otrzymaniu zapłaty, nie przesyłał ich do osób, które wygrały aukcje. Usłyszał już 91 zarzutów oszustwa na aukcjach internetowych. Niewykluczone, że usłyszy jeszcze kolejne zarzuty.

Już od dłuższego czasu funkcjonariusze zajmujący się zwalczaniem przestępczości internetowej Wydziału dw. z PG Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie prowadzili czynności w sprawie szeregu oszustw dokonanych na portalach internetowych. Początkowo kryminalni mieli kilka zdarzeń dotyczących oszustw podczas sprzedaży telefonów komórkowych. To był początek całej sprawy. Kryminalni zaczęli analizować te zdarzenia. Z czasem okazywało się, że dokonano więcej podobnych przestępstw.

Policjanci zaczęli ustalać osobę, która może być odpowiedzialna za te czyny. Nie było to łatwe, gdyż pieniądze z wygranych aukcji trafiały na różne konta, a oszustwa dokonywane były z różnych komputerów i różnych miejsc. Policjanci zaczęli poszerzać swoje działania, podjęli czynności operacyjne oraz współpracę z osobami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo w portalach internetowych. To z czasem zawęziło grono osób mogących mieć coś wspólnego z tym procederem. Ostatecznie policjanci ustalili mieszkańca Szczecina, który był powiązany ze wszystkimi zdarzeniami.

Zapadła decyzja o realizacji sprawy. Z samego rana policjanci weszli do miejsca, w którym przebywał 32-latek. Tam został on zatrzymany, przy nim zabezpieczono sprzęt komputerowy, oraz kilkadziesiąt kart bankowych do różnych kont internetowych, 4 dowody osobiste, 3 prawa JAZDY oraz 2 książeczki wojskowe. Ponadto policjanci zabezpieczyli mienie warte prawie 35 tys. zł na poczet przyszłych kar.

Już podczas wstępnych czynności wyszło na jaw, że mężczyzna swój nielegalny proceder prowadził od 2005 roku. Oferował on przez Internet do sprzedaży różnego rodzaju urządzenia elektroniczne, za które po wygranej aukcji pobierał opłaty, a następnie zamówionego towaru nie wysyłał. Jak ustalili kryminalni mężczyzna ten miał kilkadziesiąt kont na internetowych aukcjach, ponadto miał kilkanaście kont bankowych oraz kilkanaście numerów telefonów. Wszystkie konta założone były bądź na fałszywe dane, bądź też dane prawdziwe, ale pochodzące z dokumentów, które były zagubione bądź skradzione.

Wstępnie policjanci ustalili, że mężczyzna w ten sposób mógł oszukać ponad 90 osób, także obywateli Niemiec. 32-latek już usłyszał 91 zarzutów, 81z nich dotyczyło oszustw na aukcjach internetowych a pozostałe to posługiwanie się dokumentem innej osoby.

Policjanci wystąpili do Prokuratury z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie podejrzanego. Prokurator nadzorujący postępowanie przychylił się do wniosku się przychylił i jeszcze dziś mężczyzna zostanie doprowadzony do sądu, gdzie sędzia zadecyduje o jego dalszych losach.

Za oszustwo grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności. Sprawa ma charakter rozwojowy, niewykluczone że mężczyzna w ten sposób oszukał dużo większą ilość osób i usłyszy jeszcze kolejne zarzuty.

Źródło: www.policja.pl