Menu

Wyłudzenie kredytu: jak mu zapobiec?

Wyłudzenie kredytu na podstawie skradzionego już nie takie proste. A wszystko dzięki Alertowi Strażnik Kredytu - usługi sms dostępnej w ramach portalu Biura Informacji Kredytowej. Aktualnie można skorzystać z tego typu ochrony za darmo, przez 60 dni, zakładając na stronie BIK Konto Próbne.

Jak wynika z raportu InfoDok przygotowanego przez Związek Banków Polskich, w I kwartale 2014 r. na fałszywą tożsamość próbowano wyłudzić kredyty o rekordowej wartości aż 134,9 mln zł. Zdaniem dr. Mariusza Cholewy, Prezesa Zarządu Biura Informacji Kredytowej, każdy z nas może stać się ofiarą tego typu przestępstwa. – Pośpiech towarzyszący nam podczas wakacyjnego wyjazdu oraz zwykła niefrasobliwość, mogą skutkować zgubieniem dokumentów – mówi. – W podróży jesteśmy również w większym stopniu narażeni na kradzież – dodaje.

Raport InfoDok pokazuje również, że od półtora roku regularnie rośnie liczba prób wyłudzeń kredytów: od 1402 w IV kwartale 2012 r. do 2088 w I kwartale 2014 r. – oznacza to wzrost na poziomie 49 proc., jednocześnie jest to i najwyższy wynik od połowy 2009 r. – czyli od 18 kwartałów.

– Częstą praktyką hoteli, wypożyczalni samochodów, rowerów czy sprzętu do nurkowania, jest kopiowanie naszego dokumentu tożsamości – zauważa dr Cholewa. – Należy jednak pamiętać, że tego typu działanie jest ryzykowne, ponieważ udostępniamy w ten sposób nasze dane osobom zupełnie obcym, które przecież mogą wykorzystać je w dowolnym celu, np. wyłudzając kredyt w banku – przestrzega. – A o tym, że nasze dane zostały użyte w nielegalny sposób dowiadujemy się najczęściej dopiero po kilku miesiącach, kiedy otrzymujemy z banku pismo, wzywające do uregulowania rat kredytu, o którym nie mieliśmy pojęcia – mówi.

Całość artykułu znajduje się na stronie: www.egospodarka.pl