Liczba prób wyłudzeń kredytów utrzymuje się na wysokim poziomie, ale coraz lepsza świadomość zagrożeń w społeczeństwie pozwala nam z tym walczyć.

 
 

29 lipca 2021

 
 
portfel

W II kwartale 2021 r. zablokowano ponad 1,9 tys. prób wyłudzeń kredytów na łączną kwotę 76 milionów złotych. Blokowanie przypadków wykorzystywania cudzej tożsamości z wykorzystaniem dowodów osobistych, paszportów i praw jazdy jest możliwe dzięki bardzo szybkiemu systemowi zastrzegania kradzionych i zgubionych dokumentów w bankach – w ostatnich trzech miesiącach Polacy zgłosili aż 37,2 tys. dokumentów tożsamości.

W ostatnim kwartale do bazy Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE dodano 37.190 danych – to o 16% więcej niż rok temu a analogicznym okresie. Statystycznie do bazy trafiało 409 dokumentów dziennie. Obecnie w bazie międzybankowego Systemu DZ jest ponad 2,1 miliona takich dokumentów.

– W ubiegłym roku o tej porze trwał pierwszy okres pandemii Covid-19. Znacząco zmniejszył się ruch na ulicach, a w środkach komunikacji publicznej i na chodnikach trudno było o tłumy, w których kieszonkowcy czują się najlepiej. Obecne wzrosty pokazują, że na nasze ulice powoli wraca normalność – tym samym apelujemy o ostrożność. A w sytuacji, gdy jednak utracimy nasze dokumenty prosimy o możliwie jak najszybsze ich zastrzeżenie w banku. Powinni to robić nie tylko Ci, którzy mają już konta bankowe, ale także te osoby, które nigdy wcześniej z usług bankowych nie korzystali, oni również mogą i powinni korzystać z Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE – powiedział Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezes Związku Banków Polskich.

– Regularne wzrosty liczby zastrzeganych dokumentów, który – jak pokazują dane – wprost przekłada się na bardzo wysoki poziom wykrywania prób kradzieży i w dalszej perspektywie na spadek przestępczości to efekt wieloletniej pracy banków w zakresie edukacji ekonomicznej. Cieszymy się, że w tych działaniach ściśle współpracujemy z firmami infrastrukturalnymi sektora, a także z szeroko pojętym środowiskiem naukowym oraz z samorządami. Pracujemy nad rozpowszechnianiem wiedzy m.in. w zakresie ochrony tożsamości, cyberbezpieczeństwa, bankowości internetowej oraz płatności bezgotówkowych – dodał Waldemar Zbytek, Wiceprezes Centrum Prawa Bankowego i Informacji oraz Prezes Warszawskiego Instytutu Bankowości.

Łączna kwota 1.914 prób wyłudzeń kredytów w II kwartale 2021 r. wyniosła 76,3 mln zł. Odnotowano 2 próby przekraczających kwotę 1 miliona zł, z czego ta największa dotyczyła 6 mln. zł (woj. warmińsko-mazurskie).

***

Najnowsze wydanie cyklicznego Raportu o dokumentach infoDOK

znajduje się w dziale RAPORT INFODOK.

 

www.dokumentyzastrzezone.pl © ZBP. Wszystkie prawa zastrzeżone.