Cash trapping: Jak nie dać się okraść przy wypłacie pieniędzy z bankomatu

 
 

23 lipca 2019

 
 
portfel

W okresie wakacyjnym częściej zdarza nam się wypłacać pieniądze z różnych bankomatów nie tylko w naszym kraju. Policja ostrzega, że przestępcy nadal wykorzystują metodę blokowania wypłaty pieniędzy, umieszczając w urządzeniu listwę pokrytą klejem, do której przyklejają się przygotowane do wypłaty banknoty. To tzw. cash trapping.

Nauczyliśmy się zwracać uwagę na modyfikacje bankomatów w rodzaju nakładek do skimmingu kart, ale w przypadku zastosowania przez przestępców stosunkowo prostego elementu mechanicznego łatwo go nie zauważyć.

Bankomat działa prawidłowo i słyszymy jak przygotowuje banknoty do wypłaty ale nic, lub tylko część z nich pojawia się w szufladzie urządzenia. Osoba korzystająca z bankomatu często uznaje, że bankomat nie zrealizował z jakiegoś powodu wypłaty i odchodzi sądząc, że nie pobrano środków z jej konta lub będzie można to reklamować w banku.

Wtedy podchodzą do bankomatu przestępcy i wyjmują z niego element z przyklejonymi banknotami.

Często poza skargą klienta nie ma innych śladów po takim działaniu, a transakcja w systemie przebiegła prawidłowo. Zaleca się sprawdzanie stanu konta na bieżąco i weryfikowanie liczby przeprowadzanych transakcji.

Przy bankomacie zaleca się:

  • zwracać uwagę na nietypowe elementy np. wystające z urządzenia w miejscu odbierania środków;
  • sprawdzanie, czy nie ma śladów kleju, odklejających się elementów;
  • rozejrzeć się, czy nie jesteśmy obserwowani;
  • unikać korzystania z urządzeń, które są w miejscach niemonitorowanych i wybierać te np. umieszczone w oddziałach banków;
  • jeśli bankomat nie wypłaci pieniędzy, nie należy od niego odchodzić tylko skontaktować się z obsługą (na bankomatach zazwyczaj jest taka informacja z numerem telefonu do operatora);
  • nie należy próbować samemu wyciągać banknotów, manipulować przy kieszeni itp.

Więcej: www.aleBank.pl