Straciłeś dokumenty na wakacjach? Możesz paść ofiarą wyłudzenia kredytu

 
 

30 czerwca 2014

 
 

Podczas wakacyjnej podróży stosunkowo łatwiej jest zgubić paszport lub inny dokument tożsamości. Na wakacjach także, często udostępniamy dokumenty osobom trzecim, np. rejestrując się w hotelu czy wypożyczając samochód. Należy pamiętać, że jeśli nasze dane osobowe trafią w niepowołane ręce, konsekwencje mogą być bardzo dotkliwe. Jednym ze skutków takiej sytuacji może być wyłudzenie kredytu na nasze nazwisko. Dlatego, zanim wyjedziemy na urlop, warto skorzystać z usługi Alert Strażnik Kredytu dostępnego na portalu Biura Informacji Kredytowej. Dzięki Alertom, wysyłanym do nas w formie SMS-u, możemy być pewni, że nikt nie wyłudzi kredytu na nasze dane w żadnym banku oraz SKOK-u. Aktualnie, z tego typu ochrony można korzystać przez 60 dni za darmo w ramach dostępnego na stronie BIK Konta Próbnego.

Jak wynika z raportu InfoDok przygotowanego przez Związek Banków Polskich, w I kwartale 2014 r. na fałszywą tożsamość próbowano wyłudzić kredyty o rekordowej wartości aż 134,9 mln zł. Zdaniem dr. Mariusza Cholewy, Prezesa Zarządu Biura Informacji Kredytowej, każdy z nas może stać się ofiarą tego typu przestępstwa. – Pośpiech towarzyszący nam podczas wakacyjnego wyjazdu oraz zwykła niefrasobliwość, mogą skutkować zgubieniem dokumentów – mówi. – W podróży jesteśmy również w większym stopniu narażeni na kradzież – dodaje.

Raport InfoDok pokazuje również, że od półtora roku regularnie rośnie liczba prób wyłudzeń kredytów: od 1402 w IV kwartale 2012 r. do 2088 w I kwartale 2014 r. – oznacza to wzrost na poziomie 49 proc., jednocześnie jest to i najwyższy wynik od połowy 2009 r. – czyli od 18 kwartałów.

Całość artykułu znajduje się na stronie: www.alebank.pl