Dwa miliardy złotych w wyłudzonych kredytach nie padło łupem złodziei tożsamości

 
 

23 lipca 2013

 
 

Od 2008 roku udało się udaremnić przestępstwa o wartości 2 miliardów złotych, których próbowano dokonać przy pomocy fałszywych dokumentów. Przestępcy podjęli niemal 40 tysięcy prób. System Dokumenty Zastrzeżone jest coraz bardziej szczelny, w II kwartale br. uniemożliwił wyłudzenia na kwotę blisko 95 milionów złotych – wynika z 14. edycji kwartalnego raportu InfoDok, przygotowanego przez Związek Banków Polskich.

Pierwsze półrocze 2013 roku w porównaniu do roku minionego charakteryzowało się podobną liczbą i wartością udaremnionych prób wyłudzeń przy użyciu fałszywych dokumentów tożsamości. W II kwartale br. odnotowano  1459 prób na łączną kwotę blisko 95 milionów złotych. 

kondek.grzegorz.04.100x150„To już 14. Raport o dokumentach „infoDOK”. Od 2008 udało się w znaczący sposób poprawić bezpieczeństwo i znacznie obniżyć liczbę prób wyłudzeń kredytów z wykorzystaniem cudzej tożsamości. Średnia liczba utraconych dokumentów wpisanych co kwartał do Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE wzrosła o 32%, a liczba prób wyłudzeń spadła o 35%.

Grzegorz Kondek

Koordynator społecznej Kampanii Informacyjnej Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE.

 

infodok.2013.q2.liczba.kwot.i.prob.wyludzen.130718.gk

Na koniec czerwca 2013 roku wielkość Centralnej Bazy Danych Systemu DZ z dokumentami, które powszechnie służą do potwierdzania tożsamości wynosiła 1,23 miliona sztuk. W ostatnim kwartale odnotowano wzrost bazy 28,9 tysięcy szt. Codziennie do systemu trafia zatem ponad 300 dokumentów.

„Spietraszkiewicz.krzysztof.01.100xystem DOKUMENTY ZASTRZEŻONE i prowadzona od 2008 roku społeczna kampania informacyjna to znakomity przykład partnerstwa publiczno-prawnego. M.in. dzięki codziennym działaniom Policji i rozwojowi bankowego systemu zastrzegania kradzionych i zgubionych dokumentów tożsamości w Polsce regularnie spada poziom przestępczości. W 2003 odnotowano prawie 34 tys. przestępstw związanych z posługiwaniem się dokumentami innej osoby. W 2012 tego rodzaju zdarzeń było już tylko 12 tys.”

Krzysztof Pietraszkiewicz

Prezes Związku Banków Polskich.

System DOKUMENTY ZASTRZEŻONE chroni osoby, które utraciły swoje dokumenty. Skutecznie ogranicza możliwość ich wykorzystania do celów przestępczych popełnianych w imieniu i na szkodę osoby, która je utraciła. Każdy utracony dokument – np. dowód osobisty, paszport czy prawo jazdy – powinniśmy natychmiast zastrzec w banku (nawet, jeżeli nie mamy własnego konta i nigdy nie korzystaliśmy z usług bankowych). Skradziony lub zagubiony dokument, zastrzeżony w jednym banku, poprzez System DZ, natychmiast trafia do wszystkich innych banków oraz do innych firm i instytucji uczestniczących w tym Systemie.

pietraszkiewicz.krzysztof.01.100x„Dzięki coraz powszechniejszej praktyce szybkiego zastrzegania utraconych dokumentów w bankach, wykorzystywanie cudzej tożsamości do wyłudzenia kredytu jest zdecydowanie trudniejsze. Pamiętajmy, że liczba oszustw poza systemem bankowym jest nadal wielokrotnie wyższa niż tych, które dotyczą samych banków. Dlatego stale rozbudowujemy bazę Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE i zachęcamy kolejne firmy i instytucje spoza sektora bankowego do korzystania z tych rozwiązań.”

Krzysztof Pietraszkiewicz

Prezes Związku Banków Polskich.

W Polsce podstawowymi dokumentami potwierdzającymi tożsamość są dowody osobiste oraz paszporty. Jednak w praktyce, w tym celu powszechnie stosowane są np. prawa jazdy, książeczki wojskowe lub nawet karty płatnicze, na których wydrukowane jest nasze imię i nazwisko.

Najnowsze wydanie cyklicznego Raportu o dokumentach infoDOK, za II kwartał 2013 roku znajduje się na stronie internetowej:www.DokumentyZastrzezone.pl