Jak ochronić swoją tożsamość podczas wakacji?

 
 

21 czerwca 2022

 
 
portfel

Wakacje to czas odpoczynku. Odpoczywamy od pracy, obowiązków domowych, codzienności. I nie ma w tym nic złego pod warunkiem, że zabierzemy ze sobą na wakacje zdrowy rozsądek.

Biorąc pod uwagę, że złodzieje „pracują” cały rok i nie biorą urlopów warto przypomnieć sobie kilka zasad, aby uniknąć problemów i spędzić spokojnie czas:

 1. Nie eksponuj rzeczy wartościowych np. pieniędzy, dokumentów, telefonów.
 2. Uważaj na obcych, nie obdarzaj ich nadmiernym zaufaniem.
 3. Nie noś kart bankowych razem z zanotowanym numerem PIN.
 4. Nie zostawiaj wartościowych rzeczy w samochodzie.
 5. Torebkę, saszetkę zawsze noś zamkniętą.
 6. Podczas podróży pilnuj swojego bagażu.
 7. Będąc na plaży nie zostawiaj kosztowności bez opieki.
 8. Klucze do mieszkania noś w innym miejscu niż dokumenty.

Co zrobić w przypadku utraty dokumentów?

 • Zastrzec dokumenty w banku. Najłatwiej to zrobić w swoim oddziale osobiście, a w wielu bankach także telefonicznie pod numerem 828 828 828. Kto nie ma rachunku, może iść do banku przyjmującego zastrzeżenia od wszystkich (lista: www.DokumentyZastrzezone.pl). Można także skorzystać z www.bik.pl (jeżeli ktoś miał tam założone wcześniej konto na utracony dokument).
 • Zgłosić się do najbliższej jednostki policji. Należy to zrobić tylko, jeżeli dokumenty zostały utracone w wyniku przestępstwa (np. kradzież).
 • Zawiadomić gminę lub placówkę konsularną. Udajemy się tam w celu wyrobienia nowego dokumentu.

Co zrobić w przypadku utraty karty płatniczej?

Jeśli chcesz zapłacić w sklepie lub planujesz pobrać pieniądze z bankomatu, ale stwierdzasz, że nie masz karty, najpierw …spokojnie sprawdź jeszcze raz. Jeśli jej nie znajdziesz, powinieneś niezwłocznie ją zastrzec. Możesz to zrobić bezpośrednio w banku, przez system internetowy (ta ostatnia opcja nie jest oferowana we wszystkich bankach), ale najlepiej sprawdza się kontakt telefoniczny. Możesz zadzwonić pod uniwersalny numer (+48) 828 828 828. Ta usługa działa przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. Płacisz tylko za połączenie, według taryfy swojego operatora. Co ważne, z numerem tym możesz połączyć się z dowolnego miejsca na świecie.

 

www.dokumentyzastrzezone.pl © ZBP. Wszystkie prawa zastrzeżone.